Suriyeliler Avrupa'ya bisikletle gidiyor

Akdeniz'in ölümcül deniz yolculuğundan kaçınmak isteyen yüzlerce göçmen Avrupa'ya giden farklı bir rota buldu: Rusya'dan Norveç'e bisiklet yolculuğu. Kuzey Kutup sınırını yürüyerek geçmeleri yasak olan göçmenler bisiklet satın alarak son birkaç metrede pedal çevirerek Norveç'e ulaşıyor.

Fahed Rusya sınırından Norveç'e nasıl geçtiğini anlatırken yarı çömelip eliyle dizini gösteriyor.

"Çocuk bisikleti mi kullandınız" diye soruyorum.

"Evet, evet" diyor, "Çocuklar için olanından."

Tebessüm ediyor ve sigarasından bir duman çekmeden önce gülmeye başlıyor.

Fahed Cezayirli ve kırık bir İngilizcesi var. Rusya'ya giden, oradan da Kuzey Kutbu sınırına ulaşan sayıları giderek artan göçmenlerden biri. 2014 yılında Storskog sınır noktasından iltica etmek isteyen 7 kişi geçmiş. Sadece Ekim ayı içinde ise bu sayı 1100'e ulaşmış. Bazıları Irak, Afganistan ve Lübnan'dan ama çoğu Suriyeli.

Göçmenlerin bisiklete ihtiyacı var çünkü Rus yetkililer insanların sınırı yaya geçmesine izin vermiyor. Norveç hukukuna göre bir şöforün ülkeye belgesiz insan taşıması yasak.

Fahed Murmansk'a vardığında bisikleti için 200 dolar verdiğiniden söz ediyor. Bu fiyatın sınır geçiş noktasına kadar taksi parasını da içeren bir "paket" olduğunu belirtirken durumdan memnun görünüyor. Rusya ve Norveç arasındaki kalan son 120 metrelik mesafeyi ise yeni bisikletiyle geçmiş.

Taksi yolculuğu sayılmazsa bu metre başına 1,60 dolar demek. Büyük olasıkla dünyanın en pahalı yolculuğu. Fakat Fahed hiç pişman değil. Ona göre bu Avrupa'ya varmak için ödenen küçük bir bedel.

İltica talep eden göçmernler geçici olarak Kirkenes adında küçük bir kasabaya yerleştirilmiş. 500 insana daha kalacak yer sağlamak için yeni bir merkez inşa ediliyor.

Yetkililer göçmenleri sınırdan kasabaya otobüslerle taşıdığı için bisikletler sınırda terk ediliyor. Çoğu çocuklar için olan yüzlerce bisiklet gümrük polis binasının duvarına yığılmış. Çoğu da yepyeni. Krom gidonlarında zerre kadar pas yok. Bazılarının hala balonlu paketleri üstünde. Burası bir bisiklet mezarlığı. Her iki üç günde bir bisikletler toplanıyor ve parçalanmak üzere başka bir yere götürülüyor.

Sınır polis şefi Stein Hansen bisikletlerin bir şekilde işe yaraması gerektiğini söylüyor ama Norveç standartlarına göre bunlar yol için uygun değiller. Yetişkin adamları çocuk bisikletlerinin üzerinde görmenin komik bir tarafı da var.

Kırmızı ve yeşil işaret dikmelerini geçer geçmez Rusya'dan çıkmış oluyorlar. Sarı bariyeleri de bir kaç adım geçince Batı Avrupa'ya ulaşıyorlar. Genç bir ailenin valizleri ve kucağındaki bebekleriyle sınıra yaklaştığını görüyorum. Görünen o ki "yaya geçişine yasak" kuralına bazı istisnalar olabilir. Değerli kargoları onlara özel bir izin hakkı veriyor.

Yine de yanlarında elleriyle ittikleri bir bisiklet var. Yasalara göre yaya değil bisiklet sürücüsü oluyorlar.

Gerçek şu ki hiç birisi yasaların saçmalığı ya da durumun garipliğini önemsemiyor. Yetkililere göre göçmen sayısı daha da artacak.

Soğuk ve ıslak manzara göçmenlerin geride bıraktıklarından çok daha farklı ama bu Kutup yolu kışın bile açık. Öte yandan güvenli olmayan Akdeniz yolu ise daha da fırtınalı.

İlgili haberler