Blair: 'IŞİD'in yükselişinde Irak savaşının etkisi oldu'

Telif hakkı REUTERS

Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair, CNN televizyonuna yaptığı konuşmada Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) yükselişinin Irak işgaliyle ilişkilendirilmesinde "gerçeklik payı bulunduğunu" söyledi.

Blair "Elbette 2003'te Saddam'ı devirenlerin 2015'teki durumdan sorumlu olmadığı söylenemez. Ancak 2011'de başlayan Arap baharının da bugünkü Irak'ta etkili olduğunu görmeliyiz. Ayrıca IŞİD aslen Suriye'deki üslerinde ortaya çıktı, Irak'ta değil" dedi.

Irak işgali sırasında yapılan bazı istihbarat hataları ve planlama sorunları için özür dileyen Blair, dönemin Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in devrilmesinden pişmanlık duymadığını da ifade etti.

Blair şunları söyledi:

"Yanlış istihbarat nedeniyle özür dilerim. Ayrıca planlama konusunda ve rejimi devirdikten sonra neler yaşanacağını öngörmekteki hatalarımız konusunda da özür dilerim."

"Ancak Saddam'ın devrilmesi nedeniyle özür dilemekte zorlanıyorum. Bugün, 2015'te bile, Saddam'ın olmaması olmasından daha iyi."

Eski İngiltere Başbakanının Chilcot raporunun yayımlanması öncesinde bu açıklamaları yapması eleştirildi.

Irak savaşının öncesinde ve sırasında alınan kararları soruşturmak amacıyla, İngiltere hükümeti 2009 yaz aylarında bir komisyon oluşturmuştu. Sir John Chilcot başkanlığındaki beş kişilik komisyon, 2001-2009 yılları arasındaki olayları incelemişti. Komisyonun kamuoyunda anılan ismiyle "Chilcot raporu"nun önümüzdeki günlerde yayımlanması bekleniyor.