Davutoğlu'ndan kayyum yorumu: Müdahil olmayız

Telif hakkı AP

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Koza İpek Holding ve şirketlerine kayyum atanmasıyla ilgili olarak, "Hukuki bir süreç. Siyasal anlamda müdahil olmamız söz konusu değil" dedi.

Best FM ve Baba Radyo ortak yayınında katıldığı "Seçim Özel" programında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Davutoğlu, "Eğer hukuki sürece itiraz edecek olanlar varsa, bunun yine hukuk içinde yapılması lazım" diye konuştu.

Davutoğlu, Koza İpek Holding'e bağlı yayın grubunun yürüttüğü faaliyetlerle ilgili daha önce bazı soruşturmalar açıldığını söyledi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı dün Koza İpek Holding ve bünyesindeki 22 şirkete kayyum atanmasına karar vermişti.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) grubun başına, 15 Ocak 2015'te yeniden TMSF'ye geçen Show TV'nin genel müdürlüğüne getirilen Ümit Önal'ı atamıştı.

Telif hakkı AFP
Image caption Kanaltürk Genel Yayın Yönetmeni Tarık Toros'un kayyum tarafından görevden alındığı belirtildi.

Polis, İstanbul-Mecidiyeköy'de bulunan Koza İpek Holding'e ait binayı basmış ve İpek Medya Grubu bünyesindeki Kanaltürk ve Bugün TV'nin yayınlarını durdurmuştu.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

TIKLAYIN - KOZA İPEK HOLDİNG ÖNÜNDE KAYYUM ARBEDESİ

Bahçeli: Çok edepsiz bir hareket

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise Koza İpek Holding ve şirketlerine kayyum atanmasına sert tepki gösterdi.

Telif hakkı Hurriyet

NTV ve Star televizyonlarının ortak yayınınında soruları yanıtlayan Bahçeli, "Türkiye'de basın hürriyetini, Anayasanın 30. maddesini özelikle çiğneyerek kayyum tayin ederek istihdam üreten İpek Holding'in 22 kurumunu tamamen yok etmeyi hedeflemek, seçime 3,5 gün kala medyanın varlığını ortadan kaldırabilecek davranışlar ile polis gücü ile bir binayı basmak, bütün çalışanları basın emekçilerini tedirgin etmek çok edepsiz bir harekettir. Kabulü mümkün değildir." dedi.

Telif hakkı EPA

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da daha önce İpek Medya Grubu'nu ziyaret etmiş ve kayyum kararı ile ilgili olarak "Savunulacak hiçbir tarafı yoktur. Bu sadece İpek Medya Grubu'na değil, toplumun haber alma özgürlüğüne bir darbedir" demişti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kararı ile ilgili yorumu da şöyleydi:

"Savcı eğer bir yazıyla, bir gruba el koyup kayyum atıyorsa mahkeme kararı olmadan, orada demokrasi, hukuk askıda demektir. Daha vahim olanı, kayyum olarak atanan kişilerin iktidara yakın olmasıdır."

İlgili haberler