Hatay'da 1 Kasım, 7 Haziran'dan farklı olacak

Telif hakkı MAHMUT HAMSICI

"Sonuçlar 7 Haziran'la hemen hemen aynı olur" 1 Kasım seçimiyle ilgili bu yoruma Türkiye'nin birçok kentinde rastlamak mümkün. Ancak Hatay bu kentlerden biri değil.

Tam tersine Hatay'da bugünlerde herkes oyların nasıl dağılacağıyla ilgili matematik hesapları yapıyor.

Kentte 7 Haziran'dan sonra yaşanan siyasi gelişmeler ve aday değişiklikleri, oy yüzdelerinin hatırı sayılır şekilde değişimini gündeme getirmiş durumda.

Hatay'dan AKP 5, CHP 4, MHP de bir miletvekili çıkarmışlardı.

Refik Eryılmaz'a verilen oylar kritik önemde

Kentte en önemli değişim tartışması Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) üzerinde dönüyor.

Buna neden olansa 7 Haziran'da bağımsız milletvekili adayı olan Refik Eryılmaz'ın, geçtiğimiz haftalarda CHP'ye dönmesi.

Eryılmaz'ın Suriye konusundaki aktif tavrı, Hatay'da hükümetin Suriye politikasından rahatsız Arap Alevi kesim arasında son derece olumlu karşılanmıştı.

TIKLAYIN BBC TÜRKÇE'NİN 1 KASIM SEÇİMLERİYLE İLGİLİ TÜM HABER VE ANALİZLERİ

Ancak 7 Haziran'da aday gösterilmemesi üzerine Eryılmaz, bağımsız aday olarak seçime girmiş, yaklaşık 19 bin oy (yüzde 2,2) almıştı. Bu, CHP'nin kentte bir milletvekili daha çıkarmasını engellemişti.

Telif hakkı MAHMUT HAMSICI
Image caption CHP'nin Hatay aday listesinde Hilmi Yarayıcı ilk sırada. Riyat Kırmızıoğlu 5. sıra, Nermin Yıldırım Kara ise 10. sıradan aday.

Eryılmaz 7 Haziran'da oylarını başta Samandağ olmak üzere Arap Alevi kesimin yoğun yaşadığı, solun kalesi konumundaki ilçelerden toplamıştı. Hem CHP hem de HDP bu oylara talipti.

Seçimlerin ardından Eryılmaz ekim ayı başlarında, CHP ile barıştı ve 1 Kasım için milletvekili adayı olmadı.

Şimdi Eryılmaz'a giden oyların CHP ile HDP arasında dağılması bekleniyor. 7 Haziran öncesi ziyaret ettiğimiz Samandağ'da CHP, Refik Eryılmaz ve HDP'nin kampanyaları vardı.

Bu kez yaptığımız ziyarette bu kez CHP ve HDP'nin kampanyalarını görüyoruz.

HDP ilçede, 7 Haziran'a nazaran daha sıkı bir kampanya yürüttüğü izlenimi veriyor.

TIKLAYIN - ALEVİ SEÇMENLER CHP - HDP ARASINDA DENGE GÖZETİYOR

TIKLAYIN - 7 HAZİRAN SONRASI SÜREÇ CHP TABANINI NASIL ETKİLEDİ?

Telif hakkı MAHMUT HAMSICI
Image caption HDP, Hatay milletvekili aday listesinin ilk sırasına eğitimci Servet Kocaoğlu'nu koydu.

CHP'nin hedefi Hatay'dan bir milletvekili daha çıkarmak ve kentte birinci parti konumuna yükselmek.

HDP ise 7 Haziran'da çıkaramadığı bir milletvekilini hedefliyor.

CHP'nin listesinde değişiklik yok. HDP ise listesini birinci sıraya eğitimci Servet Kavukoğlu'nu koyarak yenilemiş durumda.

Bazı adaylık tercihleri kentteki sosyalistlerin bir bölümü arasında tartışmaya neden oluyor. Ancak bu tartışmaların açıktan yapılmadığı anlaşılıyor.

HDP, Kürt siyasi hareketinin etkin olmadığı Hatay'da aday listesini ağırlıklı olarak sosyalist kimliğiyle öne çıkan kişilerden oluşturdu.

"CHP'nin tezkereye 'Evet' demesi tepki çekti"

HDP'nin ikinci sıra adayı ise 7 Haziran'da olduğu gibi Şükran Dağ Cabir, Samandağ'ın avukatlarından.

19 bin oydan ne kadarının CHP, ne kadarının HDP'ye kayacağını kestirmek zor. Samandağ gazetesinden Sahiye Say, "Kime ne kadar gideceği belli olmaz" diyor.

Antakya gazetesinden Tamer Yazar'a göre ise oyların büyük çoğunluğu HDP'ye gelecek. Yazar bunu, bir önceki seçimlerde Eryılmaz'a oy verenlerden bazılarının şimdi Eryılmaz'ın CHP ile barışmasına tepkili olmasına bağlıyor.

Yazar ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri'ne sınır ötesi operasyon yetkisi veren tezkerenin süresinin bir yıl uzatılmasına CHP'nin evet demesinin de bu tabanda tepkiye neden olduğu görüşünde.

TIKLAYIN - CHP YENİ SEÇMENLERİ İKNADA NEDEN ZORLANIYOR?

Samandağ sokaklarında yaptığım sohbetlerde iki görüşe de rastlamak mümkün.

Yukarıdaki görüşün karşısında Eryılmaz'ın CHP'yle barışmakla doğru bir karar aldığını, onun tabanının büyük bölümünün CHP'ye oy vereceğini, ayrıca HDP'nin bir Kürt partisi olduğu anlayışının bu tabanda hala yaygın olduğu görüşünü dillendirenler de var.

En yaygın görüşlerden biri de şu: Yaşı ileri kesimler arasında CHP, gençler arasında HDP eğilimi daha kuvvetli.

AKP'de Reyhanlı'dan aday

Telif hakkı MAHMUT HAMSICI
Image caption AKP 7 Haziran'da Hatay'daki 10 milletvekilliğinin 5'ini kazanmıştı.

Hatay'da Adalet ve Kalkınma Partisi de (AKP) adaylarında küçük bir değişime gitmiş durumda.

7 Haziran'da Hatay'dan 5 milletvekili çıkaran AKP, dördüncü sıra adayını değiştirdi. Yeni dördüncü sıra adayı, eski Reyhanlı belediye başkanı ve eski milletvekili Fevzi Şanverdi.

7 Haziran öncesi ziyaret ettiğimiz Reyhanlı'da AKP'li yöneticilerden, "Reyhanlı gibi AKP'ye büyük destek veren bir ilçeden seçilebilecek yerden hiçbir adayın gösterilmemesine" dair sitemler dinlemiştik.

TIKLAYIN - AKP SEÇMENİ PARTİ ETRAFINDA KENETLENİYOR

1 Kasım için tekrar ziyaret ettiğimiz Reyhanlı'da iki farklı görüşün hakim olduğunu görüyoruz. Birinci görüştekiler dördüncü sıra değişikliğinden son derece memnun. İkinci görüştekilerse seçmek istediklerinin yıllardır siyasetin içinde olan kişiler olmaması gerektiğini söylüyor.

AKP'nin hem kent merkezi hem de birçok ilçede yoğun bir seçim çalışması yaptığı görülüyor.

MHP'den daha enerjik bir kampanya

Telif hakkı MAHMUT HAMSICI
Image caption MHP de Hatay'da aday listesini yenileyerek seçime giren partiler arasında.

Milliyetçi Hareket Partisi'nin de (MHP) Hatay'da 7 Haziran'a kıyasla daha enerjik bir kampanya yürüttüğü görülüyor.

Bunun nedeninin ise aday değişikliği olduğu anlaşılıyor. 7 Haziran'da kentten bir milletvekili çıkaran MHP, bu kez birinci sıra adayı olarak Adnan Şefik Çirkin'i seçmedi.

Adnan Şefik Çirkin bir dönem, ağabeyi Süleyman Turan Çirkin iki dönem milletvekilliği yapmış; bu durum MHP tabanında "aile içi devir" tepkisine yol açmıştı.

Bu tepkiyi dikkate almış görünen parti 1 Kasım listesinde Mehmet Necmettin Ahrazoğlu'nu birinci sıraya, İbrahim Gül'ü ikinci sıraya koydu.

MHP tabanının belirli bir bölümünde bu aday değişikliğinin, yeni isimlere, yeni yüzlere alan açılması olarak olumlu görüldüğü anlaşılıyor.

TIKLAYIN - MHP, AKP'DEN GELEN OYLARI TUTABİLECEK Mİ?

Parti 1 Kasım'da kent genelinde 7 Haziran'a kıyasla daha iddialı bir kampanya yürütürken, kampanya havasının en fazla estiği yerlerden birinin de Ahrazoğlu'nun memleketi Kırıkhan ilçesi olduğu anlaşılıyor.

MHP eğer bu enerjiyi sandığa taşıyabilirse, oy alabileceği kesim 7 Haziran'da AKP'ye yönelen seçmen olacak.

Kısacası Hatay'da dört parti de seçime iddialı giriyor.

Milletvekili sayılarının ne olacağı belli olmasa da, 1 Kasım'da partilerin oy oranlarında fark yaratacak değişiklikler olacağı anlaşılıyor.

İlgili haberler