ABD özel birliklerini Kuzey Suriye'ye gönderiyor

Telif hakkı Reuters

ABD, özel birliklerinden 50 kadar askeri Suriye'nin kuzeyine gönderecek. Amerikan askerlerinin IŞİD'e karşı verilen mücadeleyi koordine edecekleri açıklandı.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Başkan Barack Obama'nın savaşta başarılı Suriyeli muhaliflere desteği artırmak istediğini söyledi.

Uluslararası haber ajanslarına konuşan üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi de Obama'nın ayrıca İncirlik Üssü'ne ek A-10S ve F-15 uçakları gönderilmesini istediğini belirtti.

Adı açıklanmayan aynı yetkili, Obama'nın ayrıca, Irak Başbakanı Haydar El Abadi'ye, IŞİD liderlerini hedef alacak yeni bir görev gücü oluşturulması konusunda görüşmelere başlanması talimatı verdiğini açıkladı.

TIKLAYIN - VİYANA'DA ESAD KONUSUNDA ANLAŞMA YOK

TIKLAYIN - RUSYA'NIN SURİYE'DE BİRİNCİ AYI: NE DEĞİŞTİ?

'IŞİD'le mücadeleyi yoğunlaştıracağız'

BBC'ye konuşan bir Amerikalı yetkili ise alınan son kararlarının bir strateji değişikliği anlamına gelmediğini ancak IŞİD'le mücadeleyi "yoğunlaştırdıklarını" vurguladı.

Ancak BBC Diplomasi Muhabiri Jonathan Marcus, Suriye'ye gönderilen asker sayısı az olsa da, ABD'nin kararının önemli bir politika değişikliğine işaret ettiğini söylüyor.

Marcus, Amerikan askerlerinin Kürt güçleriyle birlikte savaşabileceğini belirtiyor.

ABD liderliğindeki koalisyon güçleri bir yıldan uzun süredir Suriye ve Irak'ta IŞİD'e yönelik hava saldırıları düzenliyor.

Washington bir süre önce Suriyeli muhalifleri eğitmekten vazgeçmiş, doğrudan muhaliflere silah ve teçhizat yardımına başlamıştı.

ABD güçleri Suriye'de en az iki baskına katıldı

Suriye'deki ABD özel birlikleri şu ana kadar Suriye'de en az iki baskına katıldı.

Telif hakkı AFP

Amerikan askerleri Mayıs ayında Suriye'nin doğusunda IŞİD'in önde gelen isimlerinden Ebu Seyyaf'ı öldürmüş, Seyyaf'ın eşini de yakalamıştı.

Daha sonra, aralarında gazeteci James Foley'nin de bulunduğu Amerikalı rehinlerin kurtarılması amacı ile düzenlenen operasyon başarısız olmuş, Foley daha sonra IŞİD tarafından başı kesilerek öldürülmüştü.

Amerikan güçleri geçen hafta ise IŞİD'in rehin aldığı 70'e takın rehineyi Kürt güçleri ile birlikte kurtarmış, operasyonda bir ABD askeri ölmüştü.

İlgili haberler