Gözaltına alınanlar için telefon uygulaması

Türkiye'de akıllı telefon kullanıcılara acil yardım ve haberleşme imkânı tanıyan "Gözaltındayım" isimli bir telefon uygulaması piyasaya sürüldü.

Uygulamada kullanıcılar daha önceden belirledikleri 3 kişiye mesaj yoluyla konum bilgilerini iletebilecek.

Atölye 15 isimli yazılım şirketi tarafından geliştirilen ve gözaltı gibi durumlarda en acil şekilde kişinin yakınlarına haber vermesini sağlayan uygulama internet ağıyla değil kısa mesaj servisiyle çalışıyor.

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Atölye 15'in kurucusu Oğuz Güç uygulama fikrinin kendilerinin de içinde bulunduğu bazı toplumsal yaptırımlar sonucu ortaya çıktığını söyledi.

Güç "Karadeniz'deki HES'ler ve Nükleer Enerji gibi konular için gençlerin de içinde bulunduğu eylemlerde göz altıların oluşu ve bu durumlarda yaşanan iletişim kısıtlılığı bize bu konuda taleplerin ulaşmasını sağladı. Biz de bu kaygılara kulak vererek uygulamayı ürettik" dedi.

Uygulamanın kullanımını da oldukça kolay. "Kayıt olmak için adınızı, soyadınızı ve telefon numaranızı yazmanız yeterli. Acil durumlarda SMS ile haber verilmesini istediğiniz en fazla 3 kişinin bilgilerini girerek, herhangi bir acil durumda butona basmanız yeterli olacaktır. Böylece konumunuz yakınlarınıza SMS ile gönderilecektir" diyor Güç.

Güç, uygulamanın şirketin yazılım ekibinin hobi projesi olduğunu ifade etti. Yazılım uzmanları iş saatleri dışında fazladan vakit ayırarak uygulamayı 3 haftada tamamlamış. Herhangi ekonomik bir kaygı gütmediklerini ifade eden Güç, uygulamayı ücretsiz olarak piyasaya sürdüklerini ekliyor.

Uygulama Android işletim sistemli cihazlar için hazır ancak İOS sistem versiyonu yakında kullanıma sunulacak.

Uygulama Wall Street'i İşgal Et eylemlerinden esinlenerek geliştirilen "I'm Getting Arrested" uygulamasıyla benzerlik gösteriyor.