Erdoğan: Herkes sonuca saygı göstermeli

Telif hakkı AP

7 Haziran'daki genel seçimin ardından koalisyon görüşmelerinden sonuç alınamaması nedeniyle Türkiye bugün yeniden sandık başında.

26. dönem milletvekillerinin belirleneceği seçimde 54 milyon 49 bin 940 seçmen oy kullanma hakkına sahip.

Doğu'daki bazı iller hariç oy verme işlemi TSİ 8-17 saatleri arasında gerçekleşecek.

Yüksek Seçim Kurulu'nun açıklamasına göre sandıkların TSİ 16'da kapanacağı iller ise Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis.

Erdoğan: Herkes saygı duymalı

İstanbul'da oy kullandıktan sonra konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "7 Haziran seçimlerinden sonra istikrar çıkmayınca. Sandıklardan rahat oluşacak bir hükümet çıkmayınca böyle bir seçime gitme zarureti doğdu.İstikrarın milletimiz için ne kadar önemli olduğu ortadaydı. Milli iradenin ortaya koyacağı tavra hepimizin saygı duyması gerekiyor." dedi.

Telif hakkı Reuters

Balkon konuşması

Konya'da oy kullanan Başbakan Ahmet Davutoğlu " Netice ne olursa olsun, kanaatlerimizi halkımızla paylaşmak için akşam balkon konuşması yapacağız. Bütün vatandaşlarımızı sandık başına gitmeye ve iradelerini sandığa yansıtmaya davet ediyorum." dedi.

Telif hakkı Reuters

İstanbul'da oyunu kullanan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş da "Umut ediyorum ki bugün yapılacak seçimlerde ortaya çıkacak siyasi sonuçlar bütün ülke hepimiz açısından en hayırlı sonuç olacaktır. Bütün Türkiye'nin en fazla arzuladığı şey huzurdur, barıştır." dedi.

Darıca'da kavga

Oy verme işlemi genel olarak sakin geçerken, Kocaeli'nin nin Darıca İlçesi’nde oy kullanma sırasında AKP'lilerle HDP’liler arasında çıkan kavgaya polis biber gazıyla müdahalede bulundu.

İddiaya göre bir sandık müşahidi, yaşlı kadının sandığa atmak üzere olduğu oy zarfını alıp yırttı.

Hürriyet'in haberine göre tartışma daha sonra HDP’liler ile AKP’lilerin kavgasına dönüştü.

Kavga önlenemeyince polisler biber gazı kullanarak kavgayı ayırdı.

Yurt dışı oyları Ankara'da sayılacak

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlar, 8-25 Ekim tarihleri arasında oy kullandı.

54 ülke ve 113 temsilcilikte kurulan 425 sandıkta kullanılan oylar, sayılmak üzere Ankara'ya gönderildi.

YSK verilerine göre yurt dışında kayıtlı 2 milyon 899 bin 69 seçmenden 1 milyon 160 bin 38'i bu sandıklarda oy kullandı.

25 Ekim itibariyle yaklaşık 113 bin seçmen de gümrük kapılarındaki sandıklarda oy kullandı.

Ankara'ya taşınan bu pusulalar, Türkiye'de oy verme işleminin sona ermesiyle sayılmaya başlanacak.

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olup temsilciliklerde oy kullanamayan seçmenler de bugün gümrük kapılarında oy kullanabilecekler.

Telif hakkı Getty

Artvin, Iğdır, Elazığ, Trabzon ve Gaziantep'teki gümrük kapılarındaki oy verme işlemi TSİ 16'da, diğer gümrük kapılarındaki sandıkları ise TSİ 17'de sona erecek.

Oy kullanırken dikkat edilecek noktalar

Seçmenlerin oy kullanacakları sandığa gittiklerinde, yanlarında kimlik numarası içeren fotoğraflı bir resmi belge bulundurması gerekiyor.

Oy pusulasının üzerinde ilçe seçim kurulu ve sandık kurulu mührü ve sadece bir "evet" ya da "tercih" mühründen başka bir işaret, yazı veya imza bulunmaması gerekiyor.

Pusuladaki mührün başka bir yere bulaşmaması için, mührün kuruduğundan emin olduktan sonra pusulanın katlanması gerek.

Pusulanın içine koyulacağı zarfta çift mühür (ilçe seçim kurulu ve sandık kurulu mühürleri) bulunması gerekiyor.

Zarfın içine birleşik oy pusulasının dışında başka bir kağıt, ilan, vs koyulmaması gerekiyor.

Oy kullanma kabinine cep telefonu ve fotoğraf makinesi ile girmek ve oy kullanma işlemi sırasında telefon ile görüntü almak yasak.

Seçmenler kimlikleri karşılığı aldıkları "evet" ya da "tercih" mührünü, oy pusulasını zarfa attıktan sonra sandık kuruluna geri vererek kimliklerini geri alacak.

İlgili haberler