'7 Haziran - 1 Kasım arası kafamıza dank etti'

Adalet ve Kalkınma Partisi önünde 7 Haziran seçimleri akşamıyla karşılaştırılamayacak bir coşku var.

TIKLAYIN: 1 KASIM SEÇİMLERİ - CANLI ANLATIM

TIKLAYIN: AKP SEÇMENİNİ NASIL KENETLEDİ?

AKP Genel Merkezi önünde böyle bir coşku en son Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçildiği 10 Ağustos günü yaşanmıştı. 7 Haziran'daki sonuçlar ise büyük hayal kırıklığına neden olmuştu.

Davutoğlu'nun 'balkon' konuşması beklenirken, bazı AKP seçmenleriyle, 5 ayda büyük oy ve vekil kayıplarından bu noktaya nasıl gelindiğini konuştum?

AKP önündeki kutlamalara katılan Murat ve Recep Savaş'a göre, 7 Haziran'da seçmen "küçük düşündü" partinin yeni lideri Ahmet Davutoğlu da o günlerde tabana ulaşamadı.

Bu nedenle 7 Haziran'da oy kaybedildiğini savunan Murat Savaş, "Ancak Haziran ile Kasım arasında herkesin kafasına dank etti. Ekonominin kötü gitmemesi ve terörün bitirilmesi için bu sürede millet gerçeği gördü" diyor.

Sibel ve Eylüm Tusun'a göre ise 7 Haziran'da oy kabının nedeni, Halkların Demokratik Partisi'nin AKP'yi "haksız yere suçlaması."

Yine genel merkez önündeki kutlamalarda yer alan Haluk Özel ise "Vallahi ben geçen seçimde de verdim. Kim vermedi bilmiyorum" diyerek yanıtladı bu soruyu.

Ayşegül Özel ise, "HDP ve Paralel el ele verdi ve AKP'yi yıprattı. 7 Haziran'da istikrarsızlığı görenler, AK Parti'ye gönül verenler geri döndü. Ayrıca bizden MHP'ye gidenler Devlet Bahçeli'nin tutumunu da gördü ve yanlış yaptığını anladı" görüşünde.

Fatma Gürkan ve Serdar Gürkan da benzer görüşleri dile getiriyor.

Serdar Gürkan, eski MHP milletvekili Meral Akşener'in aday gösterilmemesi ve Tuğrul Türkeş'in de seçim hükümetine girdiği için partiden ihracı edilmesini "dönüm noktası" olarak niteliyor.

Telif hakkı AFP

Gürkan, "Bizden MHP'ye giden seçmen gerçeği gördü ve milliyetçi oylar geri geldi. Demokrasi için millet AK Parti'yi yeniden tercih etti" diyor.

Başkanlık sistemi ve çözüm süreci

Genel Merkez önündeki kutlamalara katılan seçmenlerin ağırlıklı kesimi Başkanlık sistemini savunuyor ve istiyor. Onlara göre, Erdoğan doğal lider ve başkan olmalı.

Recep Savaş, 1 Kasım sonrasında halkın önünü yeniden sandık konulacağını ve bu sandıktan da başkanlık sisteminin çıkacağı kanısında.

AKP'li seçmenler başkanlık sistemini çoşkulu isterken çözüm süreci için zihinleri karmaşık ve ortak tavır sergilemiyorlar. Murat Savaş, "Çözüm serici bitti artık. Herkes PKK'yla Kürtlerin aynı olmadığını anladı" diyor.

Buna karşı Ayşegül Özel ise çözüm sürecinin devamını istiyor. Çünkü ona göre, süreç oldukça önemli.

İlgili haberler