Türkiye'den Yunanistan'a bir ayda 200 bin mülteci

Telif hakkı AFP

Birleşmiş Milletler geçen ay Avrupa'ya deniz yoluyla geçen sığınmacı sayısının aylık rekoru kırarak 218 bin 394 kişiye ulaştığını duyurdu.

Türkiye üzerinden giden 210 bin 265 kişinin Yunanistan'a ayak bastığını belirten BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) İtalya'ya da 8 bin 129 kişinin ulaştığını bildirdi.

Sığınmacıların çoğu Suriyeli. Geçen hafta Türkiye'den Yunan adalarına geçmek isteyen en az 70 kişi öldü.

UNHCR sadece bu yıl ise 3,440 kişinin boğulduğunu ya da kayıp ilan edildiğini belirtti.

Dün Sisam Adası yakınlarında altısı çocuk 10 kişinin cesedi çıkartılırken, dün de Ege Denizi'nde tekneleri battıktan sonra boğulan dört kişi bulundu.

BM'ye göre bu yıl Yunanistan'a büyük çoğunluğu ilk olarak Midilli ve Sisam Adaları'na ayak basan 744 bin 175 sığınmacı geldi.

Sığınmacıların çoğu insan kaçakçılarına büyük paralar ödüyor ve bu yolculuğa uygun olmayan kalabalık şişme botlar kullanılıyor.

Kötü hava etkilemedi

Olumsuz hava koşullarının Türkiye'den Yunan adalarına yolculuğu daha da tehlikeli hale getirmesine karşın, bu yolla Yunanistan'a geçmeye çalışanların sayısında azalma olmadı.

Telif hakkı EPA

Sığınmacıların büyük çoğunluğu Balkanlar'dan kuzeye çıkıp, Almanya'ya ulaşarak iltica başvurusunda bulunmayı amaçlıyor.

Almanya bu yıl ülkeye 800 bin sığınmacının ulaşmasını bekliyor. Bazı tahminlere göreyse bu sayı 1,5 milyona çıkabilir. Bu sayı geçen yıl Almanya'ya ulaşan sığınmacıların en az altı katı.