Davutoğlu'ndan 1 Kasım yorumu: Eski Türkiye yerin yedi kat altına gömüldü

Telif hakkı wwwhurriyet.com.tr

AKP dün yapılan genel seçimi oylarını beş ayda yaklaşık 9 puan artırarak kazandı ve yeniden tek başına iktidar oldu.

Başbakan Davutoğlu sonuçları "1 Kasım seçimleri Yeni Türkiye'nin referandumuydu. Eski Türkiye, geri gelmemek üzere yerin yedi kat altına gömülmüştür. Yeni Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde en güçlü şekilde inşa edilecektir." diye değerlendirdi.

Anadolu Ajansı'na göre, sandıkların yüzde 99,5'den fazlasının açılması ardından, seçimin resmi olmayan sonuçları ve milletvekili sayıları şöyle:

AKP %49,48 - 317 milletvekili

CHP %25,31 - 134 milletvekili

MHP %11,90 - 40 milletvekili

HDP %10,75 - 59 milletvekili

Böylece 23 buçuk milyona yakın oy alan AKP, beş ayda oy sayısını 4,5 milyon, milletvekili sayısını da 58 artırmış oldu.

AKP 81 ilin 63'ünde birinci, 17'sinde de ikinci sırada yer aldı.

7 Haziran'daki genel seçimde ise AKP 258, CHP 132, MHP ve HDP 80'er milletvekili çıkarmıştı.

Dört partinin yüzde 10 barajını aştığını söyleyen Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, kesin sonuçların 11-12 gün sonra açıklanacağını duyurdu.

TIKLAYIN - AKP YENİDEN TEK BAŞINA İKTİDAR

TIKLAYIN - SEÇMENİ AKP'NİN ETRAFINDA NASIL YENİDEN KENETLENDİ

TIKLAYIN - 'ERDOĞAN'IN KAVGA ARAYIŞI BAŞARILI OLDU'

TIKLAYIN - WSJ: AKP'NİN SEÇİM ZAFERİ BÜYÜK SÜRPRİZ

Erdoğan: AK Parti'yi kutluyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan günün ilk saatlerinde yaptığı açıklamada, "Tek başına iktidar olan AK Parti'yi, Genel Başkanı ve Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu'nu kutluyorum" dedi.

Erdoğan, "Türkiye'nin üzerine 7 Haziran sonrasında yeniden silahın, bombanın, şiddetin, kanın, gözyaşının, velhasıl terörün karanlık yüzünün gölgesini düşürmeye çalışan o yapıya, bölge halkı başta olmak üzere aziz milletimiz güçlü bir cevap vermiştir" diye konuştu.

Davutoğlu: Yeni Türkiye'ye 'Evet' dendi

Başbakan ve AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ise seçim zaferi sonrası partisinin genel merkezinden halka seslendi.

Telif hakkı DHA

Ahmet Davutoğlu "Sizler ülkemiz üzerinde oynanan oyunları gördünüz ve bu oyunları bozdunuz. 'Biz buradayız' dediniz, 'Kıyamete kadar buradayız' dediniz... 81 ilin, 7 bölgenin tamamında oylarını artırarak AK Parti'ye 'Tek başına, iş başına' dediniz" diye konuştu.

Davutoğlu, Türkiye'yi her türlü kutuplaşmadan ve gerilimden çıkaracaklarını söyledi. Başbakan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Milletimiz bugün Türkiye'ye karşı kumpasları tümüyle çökertmiştir. 2013 Mayıs'ındaki kumpas bir kez daha çökmüştür. 2013 Aralık'ındaki oyun bir kez daha bozguna uğramıştır. 1 Kasım seçimleri Yeni Türkiye'nin referandumuydu. Eski Türkiye, geri gelmemek üzere yerin yedi kat altına gömülmüştür. Yeni Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde en güçlü şekilde inşa edilecektir."

"Yeni Türkiye'ye mutlak bir şekilde 'Evet' denmiştir."

"Blok siyaseti, demokrasi siyaseti karşısında diz çökmüştür. Terör siyaseti, demokrasi siyaseti karşısında diz çökmüştür. Hayır siyaseti, bugün yeni Türkiye'ye evet diyen millet tarafından yenilgiye uğratılmıştır."

Kılıçdaroğlu: Sorumluluğumuz arttı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise seçim sonuçlarını partisinin Ankara'daki genel merkezinde değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada, ortaya çıkan tablonun sorumluluklarını artırdığını söyledi.

Telif hakkı www.hurriyet.com.tr

Partisinde yaşanan değişimin olumlu olduğunu ve devam edeceğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, "İstifayı düşündünüz mü?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"CHP'yi diğer partilere benzetmeyin. Demokrasiyi bu ülkeye getiren bir partiyiz. Bizim zaten kurultay sürecimiz devam ediyor. Kurallar neyi gerektirirse o kurallar aynen çalışır."

Bahçeli: AKP'ye verilen her oy, felaketlere davetiye

Seçimin en büyük mağlubu olan ve dört puandan fazla kaybeden MHP'de ise Genel Başkan Devlet Bahçeli kameraların karşısına geçmedi.

Telif hakkı Hurriyet

Yazılı bir açıklama yapan Bahçeli; Türkiye'de 7 Haziran-1 Kasım arasında yaşanmadık rezalet, planlanmadık kumpas, oynanmadık oyun kalmadığını belirtti.

"Elbette aziz milletimizin sandıkta verdiği karara saygı duyup riayet etmekle mükellef olduğumuzun farkındayız" diyen Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Fakat AKP'ye verilen her oyun, verilen her desteğin istikrarı getirmek şöyle dursun; geçen yılları mumla aratacak felaketlere davetiye çıkaracağını da şimdiden iddia ve ilan ediyoruz.

"Ortada AKP'nin bir zaferinden ziyade, beyaz Toroslarla gözü korkutulmuş, terörle yıldırılmış, canlı bombalarla huzuru kaçırılmış, ekonomik tehlikelerle aklı çelinmiş, anti demokratik uygulamalarla iradesine ket vurulmuş bir sosyolojik yapı vardır ve her yönüyle de açıktadır."

Bahçeli ayrıca MHP'nin tüm kadrolarının görevlerinin başında olduğunu vurguladı.

Demirtaş: Bir ahtapota karşı barajın üstünde kaldık

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ da seçim sonuçlarını partilerinin genel merkezlerinde değerlendirdi.

Telif hakkı www.hurriyet.com.tr

Figen Yüksekdağ, HDP olarak "karanlıkları yara yara" Meclis'te 3. parti olduklarını söyledi.

Selahattin Demirtaş da ortada eşit bir seçim olmadığını vurguladı, "Hiç kampanya yürütmeden yüzde 11 oy aldık" dedi.

Demirtaş açıklamasında şunları söyledi:

"Bir ahtopata karşı, devasal bir güce karşı barajın üzerinde kalmayı başardık. Amaçları hile ile de olsa bizi baraj altı bırakmaktı. Onlar (7 Haziran-1 Kasım arası hayatını kaybeden 258 sivil) keşke bugün hayatta olsaydı da biz baraj altı kalsaydık. Onların mezarlarında rahat uyuyacağı demokrasi mücadelesini devam ettireceğiz."

İlgili haberler