18 ilde 'paralel yapı' operasyonu: 44 kişi gözaltında

Telif hakkı hurriyet.com.tr

'Askeri gizli bilgi ve belge bulundurma' davasında yargılananların şikayeti üzerine başlatılan soruşturma kapsamında 18 ilde operasyon gerçekleştirildi ve aralarında polis memuru ve mülkiye müfettişlerinin de bulunduğu toplam 44 kişi gözaltına alındı.

Anadolu Ajansı, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturmada toplam 57 kişi için gözaltı kararı çıkarıldığını, bu isimler arasında bazı merkez valileri ve emniyet müdürlerinin de bulunduğunu belirtti.

Doğan Haber Ajansı ise soruşturma listesinde bir numaralı şüphelinin Fethullah Gülen olduğunu, gözaltına alınanlar arasında İzmir'in eski Emniyet Müdürü Ali Bilkay ile Organize Suçlardan Sorumlu Emmniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Şevik'in bulunduğunu belirtti.

Savcılık açıklamasında 'FETÖ/PDY' vurgusu

Hala merkez valisi olarak görev yapan Ahmet Kaya, Mehmet Oduncu ve Sadık Altunkaynak'ın yanı sıra Eskişehir Vali Yardımcısı Mesut Kesen ve mülkiye müfettişi Ferda İleri'nin de gözaltına alındığı DHA haberinde aktarılıyor.

Operasyonlarla ilgili İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada şöyle deniyor:

"Kamuoyunda FETÖ/PDY olarak bilinen örgüte mensup olduğu iddia edilen kişilerin, kamuoyunda İzmir Askeri Casusluk davası olarak bilinen davaya esas teşkil eden soruşturma sürecinde, terör örgütünün yönlendirmesi, talimatları doğrultusunda taraflı ve kasıtlı olarak usulsüzlükler yaptıkları, bu davanın şüphelilerinin kamuoyunda itibarsızlaştırılarak devlet bürokrasisinden ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nden tasfiyesini amaçladıkları yönündeki iddialar, bu yönde ciddi bulgular elde edilmesi üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımız Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca başlatılan soruşturma kapsamında toplanan deliller doğrultusunda haklarında yeterli şüpheye ulaşılan, aralarında üst düzey kamu görevlilerinin de bulunduğu toplam 57 kişiye yönelik gözaltına alınma talimatı verilmiştir. Konuya ilişkin soruşturma devam etmektedir."

İlgili haberler