Nokta dergisinin üst düzey iki ismi tutuklandı

Telif hakkı DHA

Nokta Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven ve sorumlu yazı işleri müdürü Murat Çapan çıkarıldıkları mahkemede tutuklandılar.

Cevheri Güven ve Murat Çapan, gözaltına alındıktan sonra çıkarıldıkları savcılık tarafından tutuklanmaları talebiyle nöbetçi mahkemeye sevkedilmişlerdi.

Her iki gazeteci hakkında Nokta Dergisi'nin son sayısında "Suç işlemeye alenen tahrik" iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Derginin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğrafıyla birlikte kullanılan "2 Kasım Pazartesi: Türkiye İç Savaşının Başlangıcı" başlıklı son sayısı aynı gerekçeyle toplatılmıştı.

Adliye'ye çıkarılmadan önce sağlık kontrolü için Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülen Cevheri Güven, basın mensuplarının "Neden gözaltına alındınız?" sorusuna, "Haber yaptığımız için gözaltına alındık" yanıtını vermişti.

Nokta daha önce de toplanmıştı

Nokta Dergisi'nin 18. sayısı da, "Cumhurbaşkanı'na hakaret" ve "Terör örgütü propagandası yapıldığı" gerekçesiyle toplatılmıştı.

Derginin kapağında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öldürülen bir askerin cenaze töreninde selfie çekmiş gibi gösterilmişti.

Murat Çapan, açılan soruşturma kapsamında gözaltına alınmış, ancak mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

İlgili haberler