Suriye hükümeti ile muhalifler Moskova'ya davet ediliyor

Telif hakkı GETTY IMAGES

Suriye'de iç savaşa çözüm bulmayı amaçlayan Rusya, Suriye hükümetini ile muhalif grupları Moskova'da buluşturacaklarını açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov Rus İnterfax Ajansı'na yaptığı açıklamada "Gelecek hafta (Suriyeli) muhalefet temsilcilerini istişareler için Moskova'ya davet edeceğiz" dedi.

Bogdanov "Toplantıya hükümet yetkililerin katılma olasılığı da var" diye konuştu.

Rus yetkili hangi muhalif grupların davet edileceğini açıklamadı.

38 isimli liste

Cuma günü Viyana'daki Suriye zirvesinde Moskova, Suriye krizi görüşmelerinde muhalif grupların da yer almasını istediğini açıklamış ve Suudi Arabistan'a 38 ismin bulunduğu bir liste sunmuştu.

Rus basını, listede Batı destekli Suriye Devrimci ve Muhalif Güçleri için Ulusal Koalisyon'a ait eski ve yeni üyelerin isimleri bulunduğunu yazdı.

Listede koalisyonun eski başkanı Moaz El-Hatip ve şimdiki başkanı Halit Hoca'nın yanı sıra Müslüman Kardeşler ve Hristiyan demokratik hareketine ait üyeler var.

Halit Hoca geçen hafta yaptığı açıklamada Rusların hava saldırılarının Esad rejimini desteklediğini ve IŞİD militanlarının ülkede geniş bir bölgeye yayılmasına yardım ettiğini söylemişti.

Öte yandan Suriye Ulusal Koalisyonu ise İslamcı ve Kürt savaşçıların gücü arttıkça savaş alanında etkisini yitirdiği eleştirisine maruz kalıyor.

Koalisyon Rusya'da Ocak ve Nisan'da yapılan Suriye barış görüşmelerini boykot etmesine karşın Ağustus ayında Moskova'ya bir heyet yollamıştı.

İlgili haberler