İngiltere Şarm el Şeyh'ten uçuşları geçici olarak durdurdu

Telif hakkı EPA

Haftasonu Mısır'ın Şarm el Şeyh kentinden havalandıktan kısa bir süre sonra düşen Rus yolcu uçağının patlayıcı ile düşürülmüş olma ihtimali üzerine, İngiltere buradan uçuşları erteleme kararı aldı.

Güvenlik incelemesi tamamlanana kadar Şarm el Şeyh'ten İngiltere'ye uçak kalkmayacak.

İngiltere Başbakanı David Cameron'un ofisinden yapılan açıklamada:

"Araştırma halen sürmekten olduğundan uçağın kesin düşüş nedeni henüz netlik kazanmadı. Ancak elimize ulaşan bilgilere göre, uçağın patlayıcı bir düzenekle düşürülmüş olabileceği endişesi duymaya başladık.

Bunun ışığında tedbir olarak, bu akşam Şarm el Şeyh'ten İngiltere'ye yapılacak uçuşları erteleme kararı aldık." denildi.

Açıklamada, İngiliz uçuş güvenliği uzmanlarının Şarm el Şeyh'e giderek havaalanında incelemelerde bulunduğu ve yeni önlemler alınması gerekip gerekmediği konusunda karar vereceği belirtildi.

Güvenlik değerlendirmesinin bu gece tamamlanması bekleniyor.

İngiltere Başbakanlığı tatil beldesi olan Şarm el Şeyh'te bulunan İngiliz vatandaşlarına yardım etmesi için konsolosluğa ek personel gönderildiğini de açıkladı.

Rus Kogalymavia Havayollarına ait Airbus 321 tipi uçak, havalandıktan yaklaşık 20 dakika sonra Sina Yarımadası'na düşmüş, 224 yolcu ve mürettebattan kurtulan olmamıştı.

Bir Rus yetkili uçağın havada parçalandığını söylemiş, Sina Yarımadası'nda faaliyet gösteren IŞİD bağlantılı bir örgüt de uçağı kendilerinin düşürdüğünü iddia etmişti.

Mısır Başbakanı ise kazaya büyük ihtimalle teknik bir sorunun yol açtığını söylemiş ve IŞİD militanlarının "uçağı biz düşürdük" iddiasını reddetmişti.

İlgili haberler