Sisi güvenlik yasasını 'İstikrara ihtiyaç var' diyerek savundu

Telif hakkı Reuters

Darbeyle işbaşına gelen Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi, ülkesinin 'demokrasi yolunda' olduğunu ileri sürerek, başta Müslüman Kardeşler hareketinin destekçileri olmak üzere binlerce kişinin tutuklanmasına yol açan geniş kapsamlı güvenlik yasasını savundu.

Sisi, İngiltere ziyareti öncesinde BBC'ye verdiği mülakatta Mısır'ın radikal grupların tehdidi altında olduğunu savundu ve komşu ülkelerin akıbetine uğramak istemediklerini vurguladı.

Sisi'nin yoğun protesto gösterileri ardından Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi devirerek işbaşına geldiği 2013 yılından bu yana muhaliflerin bastırılması sırasında yüzlerce kişi öldürüldü.

Hapise atılanların sayısının ise 40 bini geçtiği sanılıyor.

Ancak İçişleri Bakanlığı'na 10'dan fazla kişinin biraraya geldiği protesto gösterilerini yasaklama yetkisi veren 2013 tarihli bir yasayı ihlal ettikleri gerekçesiyle laik ve liberal eylemciler de hedef alındı.

'İstikrara ihtiyacımız var'

Sisi'nin Ağustos ayında yürürlüğe soktuğu güvenlik yasası, temel hakları erozyona uğrattığı ve ülkede sürekli olağanüstü hal uygulamasını kurumsallaştırdığı gerekçesiyle eleştiriliyor.

Mısır Cumhurbaşkanı ise, 'istikrara ihtiyacımız var' diyerek yasayı savundu ve 'bunu güç kullanarak, ya da baskıyla yapmak istemiyoruz. Kurallar koymak ve toplumsal yaşamı düzenlemek istiyoruz' dedi.

Sisi, Batı'da kendisini eleştirenlerin Mısır'ın içinde bulunduğu koşulları anlaması gerektiğini ifade ederek, ülkesindeki cihatçı militanların son iki yıl içinde 600 güvenlik görevlisini öldürdüklerini söyledi.

Geçen yıl 'kökünü kazıyacağını' söylediği Müslüman Kardeşler'in Mısır'ın geleceğinde bir rol oynayıp oynamayacağı yolundaki soruya ise 'Onlar Mısır'ın bir parçası. Nasıl bir rol oyanayacaklarına Mısır halkı karar vermeli" yanıtını verdi.

İlgili haberler