JİTEM Davası'nda bütün sanıklara beraat

Telif hakkı DHA

Cizre'de 1993-1995 arasında işlenen 20 faili meçhul cinayetle ilgili olarak haklarında dava açılan sekiz tutuksuz sanığın hepsi beraat etti.

Beraat eden tanıklar arasında emekli Albay Cemal Temizöz ile Cizre eski Belediye Başkanı Kamil Atağ da bulunuyor.

Türkiye kamuoyunda ’Cizre JİTEM davası’ olarak bilinen ve güvenlik nedeniyle Eskişehir'de görülen davaya tutuksun yargılanan sanıkların altısı katıldı.

Faili meçhul cinayetlere kurban gidenlerin yakınlarından bazılarıysa, Kürtçe tercüman aracılığıyla konuşarak sanıkların cezalandırılmasını istedi.

Savcı beraat istemişti

Savcı daha önce mütaalasında "olaylarla ilgili kesin, inandırıcı ve vicdani kanaate uygun delil bulunmadığını" belirterek, 8 sanığın ayrı ayrı beraatlarına karar verilmesini istemişti.

Duruşmaya katılan 6 sanık da ifadelerinde suçsuz olduklarını söyleyerek beraatlarını talep etti.

Emekli Albay Cemal Temizöz de "Yıllarca terör örgütü ve örgütlerle mücadele ettik. Tehditler altında yaşadık. Türk Silahlı Kuvvetleri subayı olarak yıllarca görev yaptım. Adaleti sağlayanlar, hakkımızda suçlamalar yapmışlardır. Paralel yapı ve bölücüler bu işte etken olmuştur" diye konuştu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü: Adalet yerine gelmedi

Bu arada İnsan Hakları İzleme Örgütü faili meçhullerle ilgili Türkiye’de görülen ilk davada tüm sanıkların beraat etmesinin, "devlet aktörleri tarafından gerçekleştirilen ağır ihlallerin kurbanları için adaletin yerine gelmemesine yol açtığını" söyledi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü kıdemli Türkiye araştırmacısı Emma Sinclair-Webb “Türkiye adalet sisteminin 1990’larda ordunun ve devlet güçlerinin gerçekleştirdiği korkunç ihlallerin kurbanları için adaletin yerine gelmesini sağlamaktaki mutlak başarısızlığı, yargılamanın çöküşünü ispatlayan sarsıcı bir kanıttır” dedi.