Elton John, Putin ile eşcinsel haklarını görüşecek

Telif hakkı AP

Elton John, eşcinsellerin haklarını görüşmek için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geleceğini açıkladı.

Daha önce kendisini Rusya devlet başkanı olarak tanıtan bir kişi tarafından telefonda işletilen ünlü İngiliz şarkıcı Elton John, bu kez gerçekten Putin ile bir telefon görüşmesi yaptı.

BBC Radio 4'e konuşan ünlü şarkıcı, Putin ile samimi bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı, ünlü şarkıcıyı arayarak yapılan şakaya aldırmamasını ve kendisiyle gerçekten görüşmek istediğini belirtti.

Elton John, Putin'in telefon görüşmesinde ''dost canlısı" olduğunu, özür diler gibi ve samimi konuştuğunu kaydederek, ''Eşcinsellerin hakları konusunda ilerleme olup olmayacağını bilmiyorum. Putin'e bunu yapmak zorundasın, böyle olmalı'' demek için gitmiyorum. Bu, görüşmelerin bir başlangıcı ve karşılıklı diyalog kurulmadan hiçbir yere varılamaz'' dedi.

Telif hakkı Getty

Rusya'ya yönelik eleştiriler

Rusya eşcinsellerle ilgili yasaları yüzünden uluslarası eleştirilere maruz kalıyor.

Bunların arasında 2013 yılında çıkarılan ve 18 yaşından küçüklere eşcinsellik hakkında eğitim verenlere dava açılmasına olanak tanıyan bir yasa da bulunuyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün geçen yıl yayınladığı raporda, Rusya'nın eşcinsellere ve azınlıklara yapılan saldırıları önlemek konusunda başarısız olduğu belirtilmişti.

Elton John, Putin'in eşcinsellere karşı tutumunun ''dışlayıcı ve önyargılı'' olduğu görüşünde.

John, "Belki arkamdan gülecek ve bana budala diyecek, ama buna rağmen Putin'le görüşmek istiyorum'' dedi.

Ünlü şarkıcı daha sonra İnstagram hesabından Putin'e telefon görüşmesi için teşekkür etti.

İlgili haberler