Rusya, Suriye'ye uçaksavar gönderiyor

Telif hakkı AFP

Rusya, Suriye'deki hava operasyonlarına devam eden savaş uçaklarını korumak için ülkeye uçaksavar gönderme kararı aldığını açıkladı.

Rusya Hava Kuvvetleri Komutanı Viktor Bondarev, Komsomolskaya Pravda gazetesine verdiği röportajda uçaksavar gönderme kararının gerekçelerini "Çok farklı acil durumlarla karşı karşıya kalabiliriz. Örneğin komşu ülkelerden birisinde yaşanabilecek bir uçak kaçırma olayı ya da bir saldırı" sözleriyle açıkladı.

Ne tür uçaksavar sistemlerinin Suriye'ye gönderileceği konusunda ayrıntıya girmeyen Bondarev, her tür senaryoya karşı hazır olmaları gerektiğini ifade etti.

TIKLAYIN - RUSYA'NIN SURİYE HAMLESİ: SATRANÇ MI, KUMAR MI?

Suriye'de Rusya'nın yanı sıra Kremlin'in desteklediği Suriye hava kuvvetlerine ait uçaklar operasyonlar düzenliyor.

Bunun dışında Suriye hava sahasında uçan diğer savaş uçakları, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu ve ABD'nin öncülük ettiği IŞİD karşıtı koalisyonun jetleri.

Suriye'de siyasi çözüm arayışı

Rusya'dan gelen bir diğer açıklama ise Suriye'deki siyasi çözüm arayışına yönelikti.

Dışişleri bakan yardımcısı, gelecek hafta Suriye hükümeti ile Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı grupların Moskova'da biraraya geleceğini söyledi.

Dışişleri bakan yardımcısı, Suriye hükümetinin toplantıya katılmayı kabul ettiğini belirtti.

Rus haber sitesi Sputnik ise 28 kişlilik bir ÖSO delegasyonunun gelecek haftaki toplantıya katılacağı yönünde bir haber geçti.

Ancak Reuters haber ajansına konuşan ÖSO yetkilileri haberi yalanladı ve toplantıya katılmayacaklarını söyledi.

İlgili haberler