TUSKON: Polis araması bizde değil

Telif hakkı EPA

TUSKON, polisin Ankara'daki binalarında arama yaptığı haberleri üzerine bir açıklamayla, ''Aramanın Anadolu Sanayici ve İşadamları Federasyonu ile bu federasyona üye bazı derneklerde yapıldığını'' duyurdu.

Gündüz saatlerinde polisin, Anadolu kaplanları olarak bilinen işadamlarının çatı örgütü Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu TUSKON'da arama yaptığı belirtilmişti.

Anadolu Ajansı'nın Başsavcılık kaynaklarına atfen aktardığına göre, arama "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması" soruşturması kapsamında başlatıldı.

Aramanın Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu'nun talimatı ile yapıldığı belirtiliyor.

Ayrıca dosyada kısıtlılık kararı olduğu kaydedildi.

TUSKON: Ankara'da binamız yok

Akşam saatlerinde ise TUSKON'dan kendi binalarında bir arama yapılmadığını ve bu konuda kendilerine ulaşan herhangi bir kararı da bulunmadığı belirtildi.

TUSKON açıklamasında, ''Bugün içerisinde konfederasyonumuzun üyesi Ankara merkezli Anadolu Sanayici ve İşadamları Federasyonu ve bu federasyona üye bazı derneklerde mahkeme kararı gereği kolluk kuvvetlerinin arama yaptığı öğrenilmiştir. Konfederasyonumuzun Ankara'da herhangi bir merkez ya da binası bulunmamaktadır. Gerçekleştirilen söz konusu polis baskınlarının konfederasyonumuz merkezinde yapıldığı şeklinde servis edilen haberler doğru değildir" ifadelerine yer verildi.

2005 yılında kurulan TUSKON'un üye sayısı 12 bin civarında. Gülen cemaatine yakın olduğu bilinen TUSKON, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde zaman zaman toplantılarına katıldığı işadamı örgütlerinden biriydi.

2012 yılında katıldığı bir TUSKON toplantısında, TUSKON'u Anadolu evlatları, Anadolu kaplanları olarak niteleyen Erdoğan, kuruluşun sırtını 'belli çıkar çevrelerine, çıkar odaklarına değil, millete dayadığını, kaynağını, ilhamını, motivasyonu, ufku ve misyonunu milletten aldığını' söylemişti.

Erdoğan, TUSKON üyelerine seslenirken, ''Silahla değil, baskıyla değil, dayatmayla değil, topraklar fethederek değil, Türkiye artık gönüller fethederek ufukların efendisi oluyor. Türkiye, Yeni Zelanda'dan Kanada'ya, Japonya'dan Brezilya'ya kadar 5 kıtada gönüller kazanıyor. Türkiye, başarılı müteahhitleriyle, başarılı iş adamlarıyla, okullarıyla, öğretmenleriyle gönüller kazanıyor'' demişti.