Fethullah Gülen ve Emre Uslu hakkında tutuklama kararı

Telif hakkı

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, "Selam Tevhid" soruşturmasında 'kumpas' kurulduğu iddiasıyla hazırlanan ve Fethullah Gülen, Emre Uslu, eski emniyet müdürü Yurt Atayün ve muvazzaf subayların da bulunduğu 50'si tutuklu 122 şüpheli olarak sayıldıkları iddianameyi kabul etti.

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre mahkeme, soruşturma kapsamında haklarında yakalama kararı çıkarılan Gülen ve Uslu hakkında kaçak olarak yurtdışında bulundukları gerekçesiyle yakalama emirlerinin kaldırılmasına ve gıyaplarında ayrı ayrı tutuklanmalarına karar verdi.

Selam Tevhid soruşturması hakkında takipsizlik kararı verildikten sonra bu soruşturmada usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla başka bir soruşturma başlatılmıştı.

Davanın ilk duruşmasının 1-5 Şubat 2016'da yapılması kararlaştırıldı.

Öte yandan Gülen Cemaatini hedef alan soruşturmalardan birinde adları geçen eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve eski bakan, parti sözcüsü Hüseyin Çelik, cemaate bilgi sızdırdıkları iddialarını yalanladılar.

Her iki isim de, devletin cemaate yönelik çalışmalarını Fethullah Gülen'e yakın isimlerden eski Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili İlhan İşbilen'e aktarmakla suçlanıyordu.

Çelik Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada bir polis kuryesinin ifadelerine dayandırılan iddialarla ilgili İçişleri Bakanı Selami Altınok'la telefonla görüştüğünü söyledi.

Çelik "Bu iddia nereden çıktı, bu kurye denen adam kimdir, hangi maksatla yapılmıştır? Bunun ortaya çıkarılması lazım, ben de peşindeyim onu bulacağım. Ortada asılsız, yalan bir iddia var" diye konuştu.

Arınç'la birlikte İşbilen'le hiçbir zaman bu tür bir konuşma yapmadıklarını söyleyen Çelik, "Söz konusu bile değil, rüyamda görsem böyle bir şeye inanmazdım" dedi.

Çelik, iddiaları Twitter hesabından da yalanladı.

Sözcü gazetesinin hafta sonunda yayımladığı haberde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı 143 polis hakkındaki "casusluk ve yasadışı dinleme" soruşturmasının iddianamesinde Çelik ve Arınç'ın Cemaat'in etkin isimlerinden İlhan İşbilen'le buluştuğu ve cemaatin MİT, emniyet ve yargı içindeki yapılanmalarına karşı devletin çalışma yaptığı bilgisini paylaştığı ifadeleri yer aldı.

Bülent Arınç da Twitter hesabından yaptığı açıklamada iddiaları yalanladı.

"Açıkça belirteyim ki bu kesinlikle yalandır" diyen Arınç, İşbilen'le 17-25 Aralık operasyonlarından sonra görüşmediklerini söyledi.

Arınç "Sayın Çelik, Sayın İşbilen ve ben özel olarak hiçbir şekilde hiçbir zaman bir araya gelmedik ve iddia olunan konuları görüşmedik. Gazetedeki haber tamamen yoruma dayalı, kaynağı meçhul, iddianamede açıkça ne yazdığını bilmediğimiz, beni ve Sayın Çelik'i itibarsızlaştırmaya yönelik çok basit bir algı operasyonudur" dedi.

Telif hakkı Other

İlgili haberler