Alman futbol federasyonunda yolsuzluk iddiası

Telif hakkı AFP

Almanya Futbol Federasyonu Başkanı Wolfgang Niersbach vergi kaçırma soruşturmasına maruz kalan bir FIFA ödemesi nedeniyle görevinden istifa etti.

Niersbach FIFA'ya 6,7 milyon euroluk ödemenin "siyasi sorumluluğunu" aldığını kaydetti.

Federasyonun resmi internet sayfasından yaptığı açıklamada, Niersbach DFB'yi ve başkanlık makamını koruma adına görevinden istifa ettiğini bildirdi.

Söz konusu ödemenin, 2006 Dünya Kupası öncesinde Almanya'da kurulan başvuru komitesinin o dönem Adidas şirketinin yönetim kurulu başkanlığını yapan Robert Louis Dreyfus aracılığıyla 4 üyenin oylarını satın almak adına yapıldığı öne sürülmüştü.

Dreyfus'un bu parayı, 2006 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak ülkenin karar verildiği 6 Temmuz 2000'den önce Almanya'nın başvuru komitesine gizli şekilde borç verdiği ifade edilmişti.

6,7 milyon euronun, Berlin'de planlanan ancak daha sonra iptal edilen FIFA açılış galasının giderleri için FIFA'nın Cenevre'deki hesabına ödendiği, daha sonra FIFA tarafından Dreyfus'un Zürih'teki hesabına gönderildiği iddia edilmişti.

2006 Dünya Kupası Organize Komitesinin başkanlığını yapan Franz Beckenbauer ve Niersbach'ın ödemeden haberdar olduğu ileri sürüldü.

Telif hakkı EPA

Niersbach Dünya Kupası'na başvuru yapılan ilk günden son güne kadar bu olayın içinde olduğunu ve her zaman temiz, güvenilir ve düzgün bir şekilde çalıştığını belirtti.

İddia edilen olaylara ve para akışlarına ilişkin herhangi bir bilgisi olmadığını savunan Niersbach, bundan sonra da olayların kapsamlı bir şekilde aydınlatılması için katkı vereceğini bildirdi.

Frankfurt Savcılığının talebiyle başlatılan soruşturma kapsamında polis 3 Kasım'da DFB'nin Frankfurt Merkezi ile Niersbach ve eski DFB Başkanı Zwanziger'in evlerinde arama yapmıştı.