'2014'te sera gazı en yüksek seviyeye çıktı'

Telif hakkı

Birleşmiş Milletler, atmosfere salınan sera etkisi yaratan gazların oranının 2014 yılında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını açıkladı.

TIKLAYIN: 2014 EN SICAK YIL

TIKLAYIN: KÜRESEL ISINMA 6 CANLI TÜRÜNDEN BİRİNİ YOK EDEBİLİR

Oranlar, güvenilir sera gazı ölçümlerinin 30 yıl önce başlamasından itibaren her yıl artıyor.

Dünya Meteoroloji Kurumu (WMO) her yıl yayınladığı bildirisinde, dünyada küresel sıcaklığın artacağı, daha şiddetli hava olaylarıyla karşılaşılacağı ve deniz seviyesinin yükseleceği uyarısında bulundu.

Uzmanlara göre, iklim değişikliği; sıcak hava dalgaları, seller, buzların erimesi, okyanusların asitlenmesi ve su seviyesinin artışı şeklinde görülecek.

'Dünya korkutucu hızla olağanüstü duruma sürükleniyor'

Sera gazları küresel ısınma ve iklim değişiminin ana nedenlerinden biri olarak görülüyor.

Sera gazı salınımı oranlarının çeyreği okyanuslara ulaşırken, diğer çeyreği de biyosfere karışıyor.

Dünya Meteoroloji Kurumu (WMO) başkanı Michel Jarraud açıklamasında ‘’dünyanın korkutucu hızla olağanüstü bir duruma sürüklendiğini’’ belirtti.

Jarruad, ''Her yıl sera gazı yoğunluğu oranlarında yeni bir rekor kırıyoruz. Zamanımızın azaldığını her seferinde söylüyoruz. Küresel ısınmayı kontrol edebilme şansına sahip olmak istiyorsak, sera gazı salınımını kesintiye uğratmak için harekete geçmenin tam zamanı'' dedi.

WMO başkanı, ''Geçmişteki, şimdiki ve gelecekteki salınımların küresel ısınma ve okyanusların asitlenmesinde gittikçe artan bir etkisi olacak. Fizik kuralları tartışmaya kapalı'' diye ekledi.

Birleşmiş Milletler iklim planını görüşecek

WMO’nun sera gazı salınımından ziyade gazların atmosferdeki yoğunluğunu gösteren raporlarda geçen yıl atmosferdeki karbondioksitin milyonda 397.7 partikül oranına yükseldiği görüldü.

1750 yılında 143 olan bu oran göz önüne alındığında, atmosferdeki karbondioksit miktarının 2016 yılında milyonda 400 partikülü geçmesi bekleniyor.

Jarraud, ''Karbondioksit küresel ısınmanın temel sorumlusu ve atmosferde yüzlerce yıl, okyanuslarda ise daha da uzun bir süre kalabiliyor'' dedi.

Birleşmiş Milletler’den bilim insanları yeryüzündeki karbondioksit, metan ve azot oksit yoğunluğunun 800 bin yıl içindeki en yüksek seviyelere ulaştığını tahmin ediyor.

Birleşmiş Milletler gelecek ay yeni bir iklim planı için Paris’te bir araya gelecek.

Paris’teki görüşmede küresel ısınmanın 2 dereceyle sınırlı kalması için önlemler alınması bekleniyor.

İlgili haberler