Suriye ordusu IŞİD kuşatmasını yardı

Telif hakkı AFP

Suriye ordusunun, ülkenin kuzeyinde Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının denetiminde olan Kuvairis hava üssündeki kuşatmayı yardığı bildiriliyor.

Sana haber ajansı, Suriye birliklerinin hava üssünü savunan askerlerle temas kurduğu ve çok sayıda militanı saf dışı bıraktığını duyurdu.

Hava üssü, yaklaşık 2 yıldır, IŞİD’in saldırısı altındaydı.

Esad'ın memleketi Lazkiye'de hava saldırısı

Bu arada, ülkenin Suriye'nin batısında bulunan ve ülkedeki çatışmalardan bugüne kadar fazla etkilenmeyen liman kenti Lazkiye'ye düzenlenen havan topu saldırılarında en az 22 kişi hayatını kaybetti.

Suriye devlet televizyonu, kentin mesken bölgelerine isabet eden havan toplarının 57 kişiyi de yaraladığını aktarıyor.

Devlet Başkanı Beşar Esad'ın memleketi olan ve Suriye ordusunun kontrolünde bulunan Alevi kentinde bugüne kadar bu derece büyük bir saldırı gerçekleşmemişti.

Devlet televizyonunun yayınladığı görüntülerde araçların alev aldığı ve bazı araçlara da şarapnel parçalarının isabet ettiği görülüyor.

Suriye ordusu Lazkiye'nin çevresindeki kasabalarda muhalif gruplara karşı yeni bir harekat başlatmış ve Rus savaş uçakları da harekata havadan destek vermeye başlamıştı.

Lazkiye'deki havan topu saldırısını hangi grubun düzenlediğine dair herhangi bir açıklama yapılmadı. Henüz saldırıyı üstlenen bir grup da bulunmuyor.

Suriye'nin başkenti Şam yakınlarında da orduya yönelik saldırılar olduğu yönünde haberler geliyor.

Associated Press haber ajansı muhalif grupların Şam'ın bazı mahallelerini topçu ateşine tuttuğunu, ancak saldırılarda hayatını kaybeden bulunmadığını aktardı.

İlgili haberler