Göçmenleri sirk sanatçısı diye İtalya'ya sokan çeteye baskın

Telif hakkı PA

İtalya'da göçmenleri "sirk sanatçısı" gibi gösterip ülkeye sokan bir çete ortaya çıkarıldı.

Sicilya adasının başkenti Palermo merkezli "Altın Sirk" adlı operasyonda, uluslararası çetenin, çoğunluğu Pakistan, Hindistan ve Bangladeş'ten gelen göçmenleri sahte belgelerle akrobat, sirk dansçısı, jonglör ustalarımış gibi tanıtarak İtalya'ya soktuğu anlaşıldı.

500 kadar göçmeni, adam başı 15 bin euro'dan başlayan ücretler karşılığında sirk sanatçısı belgesiyle ülkeye sokan çetenin bu yolla 7 milyon Euro'nun üzerinde gelir elde ettiği belirtildi.

İtalya genelindeki 18 sirkin dahil olduğu "Altın Sirk" operasyonunda, aralarında kamu görevlileri ve sirk endüstrisi yetkililerinin de yer aldığı 41 kişi gözaltına alındı, onlarca kişi hakkında da inceleme başlatıldı.

Gözaltına alınanların 28'i İtalyan, 8'i Hintli, 3'ü Bangladeşli, biri Pakistanlı ve biri de Rumen.

Suçlamalar arasında insan kaçakçılığı, kamu görevini kötüye kullanmak ve evrakta sahtecilik de bulunuyor.

Telif hakkı Getty

Polisin açıklamasına göre çete, İtalyan yasalarında gösteri sektörü için ülke dışından kalifiye işçi getirilmesini kolaylaştıran bir maddeden faydalanıyordu.

Kamu görevlilerinin işbirliği

Uluslararası çete, Sicilya'daki bazı kamu görevlilerinin de işbirliği sayesinde göçmenlere sahte çalışma belgesi sağlıyordu.

Sicilya'da gösteri sektöründe çalışma izni vermekten sorumlu devlet dairesinin yöneticisi Vito Gambino'nun örgütün "kilit ismi" olduğu belirtiliyor.

Gambino'nun göçmenlere sahte çalışma izinleri vererek vize almalarını sağladığı iddia ediliyor.