BM: Gebelikte anne ölümleri yarıya yakın azaldı

Telif hakkı PA

Birleşmiş Milletler kurumlarının Lancet Tıp Dergisi'nde yayımlanan raporuna göre, son 25 yılda dünya çapındaki gebelik bağlantılı anne ölümleri neredeyse yarı yarıya azaldı.

Bu yıl gebelik sırasında ya da doğumdan sonraki altı hafta içinde 303 bin kadın hayatını kaybetti. Bu sayı 1990'da 532 bindi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yetkilileri, bu sonuçları "büyük bir ilerleme" diye tanımladı.

Ancak sadece dokuz ülke BM'nin anne ölümlerini yüzde 75 azaltmayı öngören milenyum kalkınma hedefine ulaşabildi. 13 ülkedeyse durum daha da kötüleşti.

WHO Üreme Sağlığı ve Araştırma Koordinatörü Dr. Lale Say "Bu rapor 2015 sonunda anne ölümlerinin 1990'daki seviyeye kıyasla yüzde 44 azaldığını gösteriyor." dedi.

Ancak Say ilerlemenin dünya geneline yayılmadığı uyarısında bulundu ve anne ölümlerinin yüzde 99'unun kalkınmakta olan ülkelerde görüldüğünü söyledi.

9 ülke hedefi tutturabildi

39 ülke "önemli gelişme" kaydedildiğini bildirirken, sadece dokuz ülke BM hedeflerini tutturabildi.

Sahra altı Afrika ülkelerinde ilerleme görülse de hala dünya çapındaki her üç anne ölümünden ikisi bu bölgede.

BM Nüfus Fonu Genel Direktörü Babatunde Osotimehin "Ebe ve ebelik kabiliyetleri olan diğer sağlık çalışanlarının sayısını arttırmazsak, yüksek anne ölüm oranları olan ülkelerin birçoğu ya çok az ilerleme kaydedecek ya da geriye düşecek" diye konuştu.

En büyük ilerlemeninse her 100 bin doğumda 95 anne ölümünden 27 anne ölümüne düşen Doğu Asya ülkelerinde görüldüğü belirtildi.

BM küresel düzeydeki anne ölüm oranını 2030'a dek 100 bin doğumda 70'e düşürmeyi amaçlıyor.