Iraklı Kürt lider Barzani: Şengal'i kurtardık

Telif hakkı AP

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Kürt güçlerinin Şengal operasyonunun ikinci gününde kente girmesi ardından Şengal Dağı'nda bir basın açıklaması yaptı ve "Şengal'i kurtardıklarını" söyledi.

Barzani, "Söz verdik, Şengal'i kurtardık. Şimdi Ezidi kızlar için başı dik yürüyebilir. İntikam alındı" dedi.

Kürt lider, "Sincar Kürt halkına karşı adaletsizliğin simgesi haline geldiği için çok önemli. Şengal'in kurtarılması yıllarca hatırlanacak tarihi bir olay ve alanların IŞİD'den temizlenmesinin başlangıcıdır" dedi.

6 SORUDA ŞENGAL: NEDEN ÖNEMLİ, OPERASYONA KİMLER KATILIYOR?

Iraklı Kürt güçler, Şengal'i IŞİD'den geri almak için gerçekleştirdikleri operasyon kapsamında bugün Şengal'e girdi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) yetkilileri sabah saatlerinde Kürt güçlerin Şengal'e girdiğini duyurdu.

IKBY Güvenlik Konseyi'nin Twitter hesabından paylaşılan mesajda "IŞİD'in yenildiği ve kaçmakta olduğu" belirtildi.

Telif hakkı REUTERS

Açıklamada Peşmerge güçlerinin kentte çeşitli stratejik binaları denetim altına aldığı aktarıldı.

PKK'nın silahlı kanadı HPG ve PKK'ya yakın YBŞ (Şengal Direniş Birlikleri) tarafından yapılan açıklamada da "Şengal özgürleştirildi" ifadesi kullanıldı.

Kerry: Şengal birkaç güne özgürleştirilir

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise Şengal'in yakında IŞİD'den temizlenmiş olacağını söyledi.

Tunus ziyareti sırasında konuşan Kerry, "Şengal'de hala mevzilenmiş bazı IŞİD militanları var ama kentin birkaç güne özgürleştirileceğinden hiç şüphemiz yok" dedi.

BBC'ye konuşan bir üst düzey Peşmerge yetkilisi, "Kürt özel güçlerinin Şengal'in kuzey bölümlerine girmeyi başardığını ve aralarında bir ilkokul, bir tıbbi merkez ile bir yönetim binasının da bulunduğu çeşitli binalara IKYB bayrağını astıklarını" söyledi.

Telif hakkı REUTERS

Yetkili, "intihar saldırıları ve bubi tuzaklarına karşı geniş kapsamlı bir temizlik operasyonunun sürmekte olduğunu, Şengal'in merkezine girmenin 7-10 gün alabileceğini" belirtti.

Şengal'de birçok ev ve işyerinin tahrip olduğu, sokaklarda da hasar görmüş arabalar bulunduğu belirtiliyor.

AFP, bazı evlerin duvarlarında IŞİD'le ilgili yazılar bulunduğunu, IŞİD'lilerin arkalarında içlerinde patlayıcı olduğu düşünülen variller bıraktıklarını bildirdi.

TIKLAYIN - EZİDİLER KİMDİR? Kürt güçleri dün, IŞİD denetiminde bulunan, Irak'ın Musul ve Suriye'nin Rakka kentlerini birbirine bağlayan ve Şengal'den geçen 47 otoyolunun denetimini ele geçirmişti.

'Şengal'e Özgürlük Operasyonu' adı verilen taarruza 7500 peşmerge, PKK bağlantılı Ezidi örgütü YBŞ mensupları ve PKK gerillalarının katıldığı belirtiliyor.

Kürt birlikleri ve ABD ordusu, bu beklenen harekâta karşı IŞİD'in de bölgedeki militan sayısını 600'e çıkardığını söylemişti.

Telif hakkı REUTERS

IŞİD, Ezidi nüfusun yoğunlukta olduğu Şengal'in kontrolünü geçen yıl Ağustos ayında ele geçirmiş, on binlerce Ezidi Şengal Dağı'na kaçmaya zorlanmıştı.

Binlerce Ezidi kadın ve çocuk da IŞİD'e esir düştü.

IŞİD'in geçen yıl Ağustos ayında Şengal'e saldırısı, ABD'nin IŞİD'e karşı hava saldırılarına başlamasının en büyük nedenlerinden biriydi. Koalisyon saldırıları da Eylül ayında başladı.