İsrail, İslami Hareket'in kuzey kanadını yasakladı

Telif hakkı BBC World Service

İsrail, son haftalarda artan şiddeti kışkırtan ana gruplardan biri olmakla suçladığı, İsrail İslami Hareketi'nin kuzey kanadını yasakladı ve gruba ait binalara düzenlenen baskınlarda çok sayıda belgeye el koydu.

İsrail hükümeti, grubu Müslüman Kardeşler hareketinin görüşlerini benimsemekle suçlarken, yasağın ihlal edilmesi durumunda, İsrail İslami Hareketi'nin kuzey kolundan eylemcilerin gözaltına alınabileceğini söyledi.

Parti lideri Raid Salah geçen ay yaklaşık bir yıllık hapis cezasına çarptırılarak hapse atılmıştı.

İslami Hareket, İsrail tarafından Kudüs'te hem Müslümanlar hem de Yahudiler için kutsal sayılan Mescid-i Aksa'nın statüsünün değiştirileceğini iddia ederek, şiddeti körüklemekle suçlanıyor.

Telif hakkı AP

Tel Aviv merkezli Ulusal Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü tarafından 2000'de hazırılanan rapora göre İslami Hareket "Filistin'de bir Arap İslam devleti kurma" amacı ile, 1970'lerin başında kuruldu

Lideri Abdullah Nimr Derviş de dahil olmak üzere birkaç üyenin 1980'lerin başında tutuklanmasının ardından grup, eğitim ve sosyal yardım programlarına odaklanmıştı.

Rapora göre, grup okullar, klinikler, camiler, kütüphaneler ve spor kulüpleri kurarak, İsrailli yetkililer tarafından ihmal edilen azınlıklar için bir alternatif haline gelmiş durumda.