'Kahraman Müslüman güvenlikçi Züheyr' efsanesi

Telif hakkı AFP

Paris'te Cuma akşamı Fransa-Almanya dostluk maçının oynandığı sırada bir intihar bombacısının Stade de France'a girmesinin "kahraman bir Müslüman güvenlik görevlisi" tarafından engellendiği haberi, sosyal medyada yayıldı. Ancak haber doğru değil.

Söylenti, Wall Street Journal gazetesinin Pazar günü yayımladığı, stadyumun dışında olanları anlatan haber ardından yayıldı. Haberin kaynağı, adının yalnızca "Züheyr" olarak geçmesini isteyen bir güvenlik görevlisiydi.

Züheyr, intihar saldırganlarından birinin Fransa-Almanya maçı için bileti olduğunu ama güvenlik görevlileri, yeleğinde patlayıcı madde bulunca stadın kapısından uzaklaştırıldığını anlatıyordu. Saldırgan güvenlik görevlilerinin yanından geriye çekilmiş ve üzerindeki patlayıcıları ateşlemişti.

Züheyr stadyumdaki gelişmeleri ayrıntılarıyla anlatmıştı. Bir polis yetkilisi de bu tanıklığı Wall Street Journal muhabirlerine doğruladı. Ancak gazetenin haberi Züheyr'in anlattıklarına dayanıyorduysa da, intihar saldırganını stadyuma sokmayan o değildi. Aslında Züheyr, stadyumun başka bir yerinde görevlendirilmişti ve patlamanın yakınındaki meslektaşlarından duyduklarını aktarıyordu. İsmi Orta Doğu kökenli olmakla birlikte, haberde dininden söz edilmemişti.

Ama yine de bu gerçekler, Züheyr'in sosyal medyada ve çeşitli haber sitelerinde "kahraman" ilan edilmesini ve hatta yer yer "Müslüman kahraman" olarak adlandırılmasını durduramadı.

Twitter'da "Züheyr"den (Zouheir) 8.000'den fazla kez ve Paris olayıyla bağlantılı olarak söz edildi. Çeşitli kullanıcılar, medyanın Müslüman karşıtı yan tutması yüzünden hikayenin üstünün kapatıldığını ya da örtbas edildiğini öne sürdü. Bazıları ise "önemli haber" diye duyururken, başkaları, yaşanan o korkunç durumda, bunun "bir umut ışığı olduğunu" yazdı.

Facebook ve Instagram'da yüzlerce mesaj yayımlandı. Aşağıdaki gibi, "Züheyr adlı bir Müslüman güvenlik görevlisi intihar bombacısının Stade de France'a girmesini engelleyerek yüzlerce kişinin hayatını kurtardı" mesajını içeren paylaşımlar, 1.300'den fazla kez yeniden tweet'lendi.

Telif hakkı Twitter

Ahmed Al Omran adlı bir diğer Wall Street Journal muhabiri de, attığı tweetle "Züheyr adlı güvenlik görevlisinin, patlayıcı dolu yelek giyen intihar saldırganının stadyuma girmesini engellediğini" tweetleyerek, söylentileri farkında olmaksızın yeniden alevlendirdi.

Suudi Arabistan'da muhabirlik yapan El Omran, hatasını hemen farketti ve iki saat sonra "Züheyr'in futbolcuların tünelinin başında durduğunu ve daha sonradan arkadaşlarından bilgi aldığını" belirten bir düzeltme tweeti yayımladı:

El Omran'ın ilk tweeti 300'ü aşkın kez yeniden tweetlenirken, ikinci tweetini sadece birkaç kişi paylaştı.

Paris saldırıları ardından kurtarıcılık yapan bir diğer Müslümanın gerçek öyküsü ise, Züheyr kadar ses getirmedi.

Saldırılara hedef olan Casa Nostra lokantasında barmenlik yapan Safer, sokakta makineli tüfek ateşi sürerken yaralı iki kadını sürükleyerek bodrum katına indirmişti. Cezayir asıllı Safer'in anlattıkları şimdiye dek sosyal medyada pek az yerde paylaşıldı.