Belçikalı Belediye Başkanı Emin Kır: Molenbeek IŞİD'in arka bahçesi

Telif hakkı Emin Kir

Belçika'nın başkenti Brüksel'in 19 belediyesinden biri olan Sint-Joost-ten-Noode'nin belediye başkanı Emir Kır, Molenbeek semtinin IŞİD'in arka bahçesi haline geldiğini söyledi.

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Türkiye kökenli Emir Kır, başta işsizlik olmak üzere, sosyal sorunların Molenbeek'deki gençleri radikal örgütlerin tuzağına ittiğini belirtti.

Emir Kır, radikal örgütlerin interneti de iyi kullandığına dikkat çekti.

Daha önce Brüksel hükümetinde bakanlık da yapan Kır, geçmişte Molenbeek'deki soruna dikkati çekmişti.

Emir Kır, federal hükümetin bu konuya yeterince eğilmediği görüşünde.

Kır, yoğun çalışma sonucu kendi belediyesi sınırları içinde 3 yıldır cihatçı gruplara katılan kimse bulunmadığını söyledi. Belçika hükümetinin istihbarat ve polis için ek bütçe ayırması gerektiğini belirtti.

TIKLAYIN - MOLENBEEK NASIL ' CİHATÇILARIN MERKEZİ' OLDU

TIKLAYIN - BELÇİKA'DAN 'CİHATÇILARIN SEMTİ' MOLENBEEK'E NEŞTER

'Din değil terör sorunu'

Emin Kır'a göre, Molenbeek'de yaşananlar "din değil terör sorunu".

Telif hakkı EPA

Kır, Belçika hükümetinin alacağı önlemlerin demokrasi ve eşitlik çerçevesinde olması gerektiğinin altını çiziyor. Belçika'dan Suriye'ye giden cihatçılar arasında Türkiye kökenli gençlerin sayısının oldukça düşük olduğunu vurguluyor.

Belçika'nın açıkladığı resmi verilere göre, ülkeden ayrılarak Suriye ve Irak'taki çeşitli gruplara katılanların yüzde 85'i Fas kökenli. Geriye kalanlar arasında da Çeçenistan, Arnavutluk, Pakistan ve Türkiye kökenliler de bulunuyor.

'İki ateş arasında kaldık'

Paris saldırılarına karıştıkları belirlenen radikal İslamcı militanların yaşadığı Molenbeek semtinde oturanlar ise yaşanan gelişmeler nedeniyle oldukça tedirgin.

Polisin, Cumartesi gününden bu yana geniş çaplı operasyon yürüttüğü semtte oturanlar, "iki ateş arasında kaldıklarını" söylüyor.

Çoğunluğu göçmenlerden oluşan Molenbeek sakinleri, hem IŞİD saldırılarından korkuyor hem de "beyazlar" dedikleri Belçikalı ırkçılardan.

Telif hakkı Reuters

Belçika'nın önde gelen gazetelerinden De Morgen'e konuşan Fas kökenli 55 yaşındaki Abdurrahman ise semtte yaşanana durumdan Belçika hükümetini sorumlu tuttu.

Elektrikçilik yapan Muhammed hükümetin sorunların çözümü konusunda "gevşek davrandığını" söyledi. Göçmenler açısından ekonomik fırsat eşitliği kalmadığı görüşünde. Bu nedenle ailesiyle birlikte Fas'a dönmeyi düşünüyor.

Muhammed'e göre, Molenbeek'deki okullarda görev yapan öğretmenler de diğer "beyaz okullar" ve zengin semtlerdeki okullardakiler kadar iyi değil. Bu nedenle kendisini "Belçikalı hissetmediğini" söylemiş Muhammed.

'IŞİD Türkiye'ye götürdü, Kürtler esir aldı'

Muhammed, yakın bir arkadaşının oğlunun IŞİD yanlıları tarafından kandırılıp Türkiye'ye götürüldüğünü de anlattı. Arkadaşının oğlu, Türkiye üzerinden Suriye'ye geçmeye çalışırken sınırda Kürt savaşçılar tarafından esir alınmış.

Arkadaşının ağlayarak, "Ben çocuğumu böyle eğitmedim. Oğlum, eski mahkumlar, hırsız ve uyuşturucu kaçakçıları tarafından 6 ay içinde kandırıldı" dediğini aktarıyor Muhammed.

Yine Molenbeek'te yaşayan Fas kökenli Süreyya ve Nadiye de güvenlik birimlerinin çalışmalarını eleştiriyorlar. Molenbeekli kadınlara göre, istihbarat birimleri yeterli bilgiye sahip değil.

Telif hakkı AFP

Molenbeekliler, ailecek Fas'a tatile gidip dönerken sınırda feribotların kontrol edilmediğini anlatıyorlar.

Süreyya, "Arabada istediğin silahı getirsen kimsenin haberi olmaz" diyor.

İlgili haberler