Paris'te 7 saat süren operasyon: 2 ölü

Telif hakkı Reuters

Fransız güvenlik güçleri, başkentin Saint Denis bölgesinde Paris saldırılarının mimarı olduğu sanılan Abdelhamid Abaaoud'un bulunduğunu düşündükleri bir apartman dairesini bastı. Yerel saatle 04.20'de başlatılan ve 7 saat süren operasyonda iki kişi öldü.

Üzerindeki patlayıcıyı infilak ettiren kadının, Abaaoud'un akrabası olduğu iddia edildi. Operasyonda 7 kişi gözaltına alındı. 4 polis ise yaralandı.

France 2 Televizyonu, gözaltındakilerden DNA örneklerinin alındığını bildirdi.

Paris Savcısı François Molins, operasyonun Abdelhamid Abaaoud'un apartmanda olduğuna dair bir istihbarat üzerine başlatıldığını, Abaaoud'un nerede olduğunu kestirmeye çalıştıklarını söyledi.

Saint Denis'teki BBC Türkçe muhabiri Çağıl Kasapoğlu, Fransız polisinin Saint Denis'teki bir kiliseye de kapısını kırarak girdiğini aktardı. Kapının kırılmasıyla ilgili açıklama yapılmasa da binaya bir gazetecinin girdiği, polislerin şüphelendikleri için kiliseyi bastığı konuşuluyor.

Telif hakkı Cagil Kasapoglu

Bölgede hala çok sayıda polis ve asker devriye geziyor.

Çağıl Kasapoğlu'na konuşan Muhammed Glaa adlı görgü tanığı ise operasyonu şöyle anlattı:

"Sabah 6'da buradaydım. Saint Denis Kilisesi'nin önünde her yeri kapatmışlardı. Bizi de Rue de la Republique'e almadılar. Saat 7 gibi patlama sesleri duydum. Burası Stade de France'a yakın olduğu için (zanlılar) burada kalıyor olabilirler. Burada olay çok oluyor ama (normalde) terör bağlantısı yoktur"

TIKLAYIN - SAINT DENIS'TE HALK SORUYOR: YA SURİYE?

Hollande: IŞİD'e karşı geniş bir koalisyon oluşturulsun

Paris'te ülkenin dört bir yanından belediye başkanlarına seslenen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise güvenlik güçlerinin operasyondaki performansını övdü.

"IŞİD'in terörizmiyle savaşıyoruz" diyen Hollande, örgüte karşı geniş bir koalisyon oluşturulmasını istedi.

Savaş gemileri Charles de Gaulle'ü Doğu Akdeniz'e konuşlandırdıklarını belirten Hollande, bunun IŞİD'e yönelik saldırılarını 4 kat artırmalarını sağlayacağını söyledi.

Ölenlerin kimlikleri tespit edildi

Fransa hükümeti, Paris saldırılarında ölen 129 kişinin kimliklerinin tespit edildiğini açıkladı.

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yapılan açıklamada, 100 kadar ailenin yakınlarının cenazelerini görmek istediği belirtildi.

Saldırılarda en az 350 kişi yaralandı.

Bu kişilerden bazılarının durumları ağır olduğundan ölü sayısı artabilir.

İki Air France uçağı rota değiştirdi

Öte yandan, ABD'den Paris'e giden Fransız Hava Yolları Air France'a ait iki yolcu uçağının rotaları güvenlik tehdidi nedeniyle değiştirildi.

Telif hakkı AFP

Uçaklardan biri Kanada'nın Halifax, diğeri ise ABD'nin Salt Lake City kentine indi.

Air France, havalanmaları sonrası uçaklar hakkında ihbarlar yapıldığını açıkladı.

Salt Lake City'ye inan uçakta herhangi bir şüpheli pakete rastlanmadı.

Halifax'a inen uçakta ise aramalar sürüyor.

İlgili haberler