Paris saldırılarının mimarı Abdelhamid Abaaoud kimdi?

Abdelhamid Abaaoud Telif hakkı Reuters

Abdelhamid Abaaoud, Brüksel'in Arap göçmen nüfusuyla tanınan Molenbeek mahallesinde yetişti. Molenbeek aynı zamanda işsizliğin yüksek olduğu, konutlarda kalabalık ailelerin yaşadığı bir yöre.

27 yaşındaki Abaaoud, 13 Kasım'daki Paris saldırılarından sonra Belçika'ya kaçtığı sanılan Salah Abdeslam'la birlikte hareket ediyordu. Erkek kardeşi Brahim de Paris'teki Comptoir Voltaire barında, başka bir kimsenin ölümüne neden olmadan kendisini havaya uçurmuştu.

Abdelhamid Abaaoud, 2010 yılında Abdeslam ile birlikte Belçika'da bir silahlı soygun suçundan hapis cezasına çarptırılmıştı.

"Ebu Ömer el-Beljiki" adıyla da anılan Abaaoud, IŞİD'e 2013'ün başlarında katıldı.

Telif hakkı AFP

Belçika ilişkisi

Abaaoud'un tam olarak ne zaman radikalleştiği ise belli değil. Associated Press haber ajansı, Abdelhamid Abaaoud'un Belçika'nın en iyi liselerinden biri sayılan Saint-Pierre d'Uccle'de okuduğunu belirtiyor.

TIKLAYIN - MOLENBEEK NASIL 'CİHATÇILARIN MERKEZİ' OLDU?

Abaaoud, 2014 Mayıs'ında, Brüksel'de Yahudi Müzesi'nde 4 kişiyi vurarak öldüren Cezayir asıllı Fransız cihatçı Mehdi Nemmouche ile temas halindeydi.

Nemmouche da, genç Müslümanlar arasında radikal Selefi ideolojinin yayıldığı Molenbeek'te bulunmuştu.

Hollanda'daki Leiden Üniversitesi'nin Terörizm ve Karşı-Terörizm Merkezi'nden Liesbeth van der Heide, "son yıllarda Molenbeek'te, Avrupa'daki en yüksek sayıdaki yabancı teröristin barındığını" söylüyor.

Nüfusa göre kıyaslama yapıldığında, Avrupa Birliği içinde İran ve Suriye'de savaşmaya giden en fazla cihatçı Belçika'dan çıktı.

Belçika yetkilileri Abaaoud'un, ülkenin doğusundaki Verviers'deki bir terör hücresini örgütlediğinden ve gruba para sağladığından kuşkulanıyordu. Hücre geçen Ocak'ta polis baskınıyla dağıtılmıştı. Verviers'de iki Cihatçı öldürülmüştü; bunlardan biri, daha sonra IŞİD tarafından Khalid Ben Larbi (diğer adıyla Abu Zubayr) ve Soufiane Amghar (diğer adıyla Khalid) diye verilen isimlerdi.

Kesilmiş cesetler

IŞİD'in İngilizce yayımlanan Dabiq adlı dergisinde Şubat ayında yayımlanan bir mülakatta, Abaaoud, Verviers olayını anlatıyordu.

Telif hakkı EPA

Diğer iki şahısla gizlice Belçika'ya döndüğünü söyleyen Abdelhamid Abaaoud, Verviers baskınından kurtulmasını övünerek anlatırken, "haçlılara karşı yürüteceğimiz operasyonlar için güvenli bir ev kurduk. Daha önce hapse atıldığım için, güvenlik güçleri beni eskiden beri tanıyordu. Hatta bir görevli beni durdurup elindeki fotoğrafla kıyasladı ama, sonra benzemediğimi düşünüp yola devam etmeme izin verdi. Bu Allah'ın mükafatından başka birşey değildi."

2014 tarihli bir IŞİD propaganda videosunda, Abaaoud, peşinde kesilmiş cesetleri sürükleyen bir taşıt içinde görüldü.

Abaaoud, bu yılın Ağustos'unda bir Thalys treninde önüne geçilen saldırıyla da ilişkilendirilmişti. Kuzey Fransa'da meydana gelen olayda Ayoub El-Khazzani adlı silahlı şahıs, trendeki yolcular tarafından etkisiz hale getirilmişti.

O olayda ve Villejuif'teki bir kiliseye yöneltilen ancak önlenen saldırı olayında, Abaaoud'un adı zanlılar arasında anılmıştı.

Abaaoud, 13 yaşındaki erkek kardeşini de Suriye'ye gitmeye ikna etmişti.

İlgili haberler