'Abdeslam, son anda intihar saldırısından vazgeçti'

Telif hakkı Ministerio del Interior de Belgica

Paris'te 130 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırılara katıldığı şüphesiyle aranan Salah Abdeslam'ın son anda vücudundaki patlayıcıları infilak ettirmekten vazgeçmiş olabileceği öne sürüldü.

Salah Abdeslam'ı saldırılardan sonra Belçika'ya getiren bir kişi ifadesinde, şüphelinin üzerinde "büyük bir palto" olduğunu ve intihar yeleği giymiş olabileceğini anlattı.

Carine Couquelet adlı bir avukat, Belçika televizyonuna, bu ifadeye dayanarak Salah Abdeslam'ın Paris'te kendisini havaya uçurmayı planlamış ancak sonradan vazgeçmiş olabileceğini belirtti.

Arkadaşları ise ABC News'a Abdeslam'la Skype'ta konuştuklarını, şüphelinin Brüksel'de saklandığını ve bir an önce Suriye'ye dönmenin yollarını aradığını söyledi.

Bu kişilere göre Abdeslam, "peşindeki Avrupa makamlarıyla, kendisini izleyen ve üzerindeki bombaları patlatmadığı için öfkeli olan IŞİD arasında kaldığını" ifade etti.

'Kardeşimi mezarda değil hapiste görmek istiyorum'

Telif hakkı AP
Image caption Muhammed Abdeslam, kardeşinden teslim olmasını istedi.

Bu arada, Salah Abdeslam'ın ağabeyi Muhammed Abdeslam, "Kardeşimi mezarda değil cezaevinde görmek istiyorum" dedi.

Muhammed Abdeslam, Belçika'da yayın yapan RTBF televizyonunda kardeşine teslim olması çağrısı yaptı. Absdeslam, "kardeşinin böylelikle, hem kurbanların yakınlarına, hem ailesine hem de kendilerini gözetim altında tutanlara bekledikleri yanıtları verebileceğini" söyledi.

Abdeslam, kardeşinin kimseyi öldürmediğine ve son anda saldırı yapmadan geri döndüğüne inandığını belirtti.

Kardeşlerini en son saldırılardan 2 - 3 gün önce gördüğünü söyleyen Muhammed Abdeslam, "Anormal bir halleri yoktu" dedi.

Brüksel'de alarm

Belçika'nın başkenti Brüksel'de, Paris'tekine benzer saldırılar olabileceği endişesiyle birçok kişi evlerine kapandı.

Telif hakkı AP

Alarm seviyesinin en üst düzeye çıkarıldığı kentte, Cumartesi gecesi lokantalar ve barlar, erken kapandı.

Salah Abdeslam'ın bulunması için operasyonlar düzenlenirken sokaklarda askerler devriye geziyor.

Paris saldırısını gerçekleştiren ve IŞİD militanı olduğu söylenen zanlıların Brükselli olduğu belirlenmişti.

Kentte Cuma akşamı alarm seviyesi yükseltilmiş, metro kapatılmış ve halka alışveriş merkezleri ve konser salonlarına gitmemeleri çağrısı yapılmıştı.

Telif hakkı Reuters

Belçika Başbakanı Charles Michel daha sonra "silah ve patlayıcıları olan bazı kişilerin belki de aynı anda birkaç noktada saldırı planladıklarına dair kesin istihbaratları" olduğunu söylemişti.

İlgili haberler