Belçikalılardan operasyona kedili yanıt

Brüksel'de Pazar gecesi düzenlenen operasyonlarda, yetkililerin halka "Görevlilerin faaliyetleri hakkında bilgi paylaşmayın" çağrısı yapması üzerine sosyal medya kullanıcıları sızan bilgileri bastırmak için kedi videoları ve fotoğrafları paylaşmaya başladı.

Image caption @Gilles_PPDE adlı Twitter kullanıcısı "Siz, dışarıdakiler, biz terörle burada böyle mücadele ederiz. Hiç şansları yok, bizim kediciklerimiz var" mesajı paylaştı.

Brüksel, Paris saldırılarıyla ilgili aranan şüpheli Salah Abdeslam'ın bulunması için yürütülen operasyon kapsamında Cumartesi gününden bu yana alarmda.

Bugün de tüm okulların, üniversitelerin, metro istasyonlarının kapalı olduğu şehirde 'terör alarmı seviyesi' en üst düzeye çıkarıldı.

TIKLAYIN: BELÇİKA'DA ABDESLAM ARANIYOR

Telif hakkı Other
Image caption Belçika polisi, operasyonlarla ilgili sosyal medyada bilgi paylaşılmaması uyarısını Twitter'dan yaptı.

Düzenlenen baskınlarla ilgili bilgiler de Twitter'da İngilizce #BrusselsLockDown (Brüksel tecridi) hashtag'iyle paylaşıldı.

Fakat Pazar gecesi Belçika polisinin Twitter hesabından operasyonlarla ilgili sosyal medyada bilgi paylaşılmaması yönündeki uyarısının ardından sosyal medya kullanıcıları bu sefer kedi fotoğrafları paylaştı.

Image caption Bir kullanıcı da şunu yazdı: "SON DAKİKA: Belçika Polisi, terör operasyonlarında saatte 200 mil hız yapan bu yeni uçan kedileri kullanıyor."
Image caption "Arkadaşlarım, #rahatlayın"
Image caption "Onu köşeye sıkıştırdılar"
Image caption Fotoğrafın altında "12. gün ve beni hala Husky sanıyorlar" yazıyor. Twitter kullanıcısı da "Saklanmaya devam edemezsin" diyor.
Image caption "İçeride kalın, dediler."
Image caption "Artık dışarı çıkabilir miyiz, güvenli mi?"
Image caption Belçika Kriz Merkezi daha sonra Twitter hesabından medyaya ve vatandaşlara operasyonlar konusunda sessiz kaldıkları için teşekkür etti.

İlgili haberler