Belçika'da 16 kişi gözaltına alındı, Abdeslam aranıyor

Telif hakkı Ministerio del Interior de Belgica

Belçika Federal Savcısı Frederic Van Leeuw, dün akşam başkent Brüksel ve Charleroi'da düzenlenen operasyonlarda 22 adrese baskın düzenlendiğini ve 16 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Ancak gözaltına alınanlar arasında, 13 Kasım'da 130 kişinin öldüğü Paris saldırılarının zanlısı Salah Abdeslam yok.

Salah Abdeslam'ın arandığı operasyonlar sürerken, savcı basılan evlerde herhangi bir silah ya da patlayıcı bulunmadığını söyledi.

Operasyon kapsamında polis, Brüksel'in Molenbeek semtinde bir araca iki el ateş etti, yaralanan şüpheli gözaltına alındı.

Abdeslam hafta sonu boyunca kentte aranmış, 'terör alarmı seviyesi' en üst düzeye çıkarılan Brüksel'de hayat neredeyse tamamen durdurulmuştu.

Amerikan ABC televizyonuna konuşan bazı arkadaşları ise Skype üzerinden konuştuklarını söyledikleri Abdeslam'ın Brüksel'de saklandığını ve Suriye'ye gitmeye çalıştığını söyledi.

TIKLAYIN - 'ABDESLAM, SON ANDA İNTİHAR SALDIRISINDAN VAZGEÇTİ'

TIKLAYIN - BRÜKSEL'DE SALAH ABDESLAM ALARMI

Brüksel en üst düzeyde alarmda

Öte yandan, Belçika Başbakanı Charles Michel, başkent Brüksel'de 'en yüksek seviye terör alarmı' durumunun bugün de süreceğini açıkladı.

Telif hakkı Reuters

Michel Brüksel'de üniversiteler dahil tüm okulların ve metro istasyonlarının bugün de kapalı olacağını duyurdu.

Başbakan bu duruma gerekçe olarak, Brüksel'de her an Paris saldırılarına benzer bir saldırı düzenlenebileceği yolunda ellerinde 'ciddi' istihbarat olmasını gösterdi.

Bir saldırganın daha fotoğrafı yayımlandı

Bu arada Fransız polisi, Paris saldırıları sırasında Stade de France'da üzerindeki patlayıcıyı infilak ettiren üçüncü intihar eylemcisinin fotoğrafını yayımladı.

Telif hakkı French Ministry of the Interior

Polis soruşturma ile ilgili olarak görgü tanıklarından yardım istedi.

BBC'nin edindiği bilgilere göre fotoğrafı yayımlanan kişinin adı, M. El Mahmud.

Mahmud'un geçen ay, bir diğer saldırgan Ahmed El Muhammed ile birlikte Suriye'den yola çıktıktan sonra önce Türkiye üzerinden Yunan adalarından Leros'a vardığı, daha sonra da mültecilerin kullandığı yolu izleyerek Fransa'ya vardığı düşünülüyor.

M. El Mahmud ve Ahmed El Muhammed ile birlikte seyahat eden dört kişinin nerede oldukları ise bilinmiyor.

İngiltere Başbakanı Cameron Paris'te

İngiltere Başbakanı David Cameron da bugün Paris'te, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile birlikte en az 89 kişinin öldüğü Bataclan konser salonunu ziyaret etti.

Cameron, Fransa ve Avrupalı ortaklarıyla daha fazla istihbarat paylaşılması için çabaları artıracaklarını söyledi.

Elize Sarayı'nda açıklama yapan Cameron, "Hollande'ın Suriye'de IŞİD'i vurduğu kararlı eylemleri destekliyorum, bizim de aynı şekilde harekete geçmemeiz gerektiğine inanıyorum" dedi.

Fransız hükümeti de uçak gemisi Charles de Gaulle'ün Pazartesi günü Akdeniz'de operasyona hazır olacağını ve Suriye'deki IŞİD militanlarına karşı harekete geçmeye hazır halde tutulacacağını duyurdu.

İlgili haberler