İran: Rus S-300 füzeleri yola çıkıyor

Telif hakkı RIA Novosti

İran'ın Moskova Büyükelçisi, dünyanın en gelişmiş hava savunma sistemleri arasında gösterilen S-300 füzelerinin İran'a teslimatı için sürecin başlatıldığını söyledi.

Rusya ve İran, 9 Kasım'da 5 adet S-300 füze bataryasının teslimatına devam etmek üzere sözleşme yapmıştı.

İlk kez 2007'de İran'a teslimat için anlaşmaya varan Rusya, Birleşmiş Milletler'in (BM) İran'a silah ambargosu getirmesiyle S-300'lerin gönderilmeyeceğini söylemişti.

Ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran ve Batılı ülkeler arasında Tahran'ın nükleer programı konusunda uzlaşmaya varılmasıyla S-300 teslimatlarının da önünün açıldığını söylemişti.

Nükleer anlaşma uyarınca İran'ın düşük zenginleştirmeli uranyumunu gelecek 15 yılda yüzde 98 oranında azaltıp 300 kg'a indirmesi öngörülüyor.

Pazartesi günü yayınlanan genelgede Rusya'nın, İran'ın fazladan üretilen zenginleştirilmiş uranyumu ihraç etme çabalarına destek olacağı belirtildi. Karşılığında da İran'a ham uranyum gönderileceği ifade edildi.

Rusya ayrıca İran'ın, Arak'taki ağır su reaktörünü modernize etmesine ve Fordo uranyum zenginleştirme santralındaki iki kaskadı da geliştirmesine yardımcı olacaklarını duyurdu.

Putin Tahran'da

Büyükelçi'nin S-300 açıklaması, Putin'in 8 yıl aradan sonra ilk kez gerçekleştirdiği Tahran ziyareti sırasında geldi.

Putin'in İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yle ve ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'le görüşen Putin'in gündeminde Suriye krizi ve krize siyasi çözüm arayışları vardı.

İran ve Rusya, Suriye'de Devlet Başkanı Beşar Esad'a desteklerini devam ettiriyor.

Doğalgaz İhracatçısı Ülkeler Zirvesi için İran'a bir günlüğüne giden Putin, İran'a uyguladıkları nükleer işbirliği ambargosunu da kaldırdıklarını açıkladı.

Bu kararla birlikte Rus firmaları, İran'ın nükleer reaktörlerindeki santrifüjlerin modernizasyonunda yardımcı olabilecek.

İlgili haberler