Suriye ordusu batıda iki kenti IŞİD'den geri aldı

Telif hakkı AP

Suriye hükümetine bağlı birliklerin, ülkenin batısında ilerledikleri ve iki kentin kontrolünü IŞİD'in elinden aldıkları bildirildi.

Suriye resmi medyası ve muhalifler, Rusya'nın da hava saldırılarıyla destek verdiği operasyonda ordunun Mahin ve Havvarin kentlerini geri aldığını duyurdu.

Mahin ve Havvarin, başkent Şam'ı kuzeydeki büyük şehirlere bağlayan stratejik öneme sahip bir otoyolun doğusunda bulunuyor. İki kent ayrıca, IŞİD'in kontrolündeki Palmyra'ya da açılan yolların üzerinde.

TIKLAYIN: TÜRKİYE, TÜRKMENLERE SALDIRIYI BM'YE TAŞIYOR

TIKLAYIN: ABD'NİN ÖZEL KUVVETLERİ 'YAKINDA KUZEY SURİYE'DE

Sana haber ajansı, orduya bağlı birliklerin ve hükümet yanlısı yerel milislerin Humus'un yaklaşık 65 kilometre güneydoğusundaki Mahin ve Havvarin'in kontrolünü ele geçirdiklerini ve bu iki kentteki IŞİD mevzilerini imha ettiklerini bildirdi.

Suriye ordusundan bir kaynak çok sayıda IŞİD militanının öldürüldüğünü ve askerlerin yollara, çiftliklere ve evlere döşenen bombaları imha ettiklerini söyledi.

Telif hakkı epa

Londra merkezli muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye ve Rusya ordusuna bağlı savaş uçaklarının da cephedeki birliklere destek için hava saldırıları düzenlediklerini belirtti.

Rusya'nın Beşar Esar hükümetinin sacaşta güçlenmesini sağlamak için 30 Eylül'de başlattığı hava operasyonlarıyla beraber ordu da IŞİD'e yönelik bir dizi saldırı düzenledi.

Rusya, yalnızca 'teröristleri hedef aldığını' duyurdu fakat muhalifler hava saldırılarında Batı'nın desteklediği ve IŞİD'e karşı savaşan muhalif grupların da vurulduğunu söylüyor.

Diğer yandan Rusya'nın Suriye'ye yönelik hava saldırıları nedeniyle Orta Doğu genelinde sivil uçuşlarda da aksamalar yaşandı.

Kuzey Irak'taki hava alanları iki gün kapalı kaldı. Beyrut'a inişler ve kalkışlar da ülkenin kuzeyindeki uçuşa yasak kuşağın etrafından yapıldı.

İlgili haberler