ABD: Suriye'de IŞİD'in 238 petrol tankerini imha ettik

Telif hakkı Getty

Amerikan ordusu, Suriye'nin kuzeydoğusunda düzenlenen bir hava saldırısında IŞİD'in 238 petrol tankerinin imha edildiğini açıkladı.

Tankerlerin, Deyr'uz Zor ve Haseke arasındaki bir petrol rafinerisinde, yükleme için bekletildileri sırada vuruldukları sanılıyor.

Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Yüzbaşı Jeff Davis, hava saldırısı öncesi sivil kamyon şöförlerinin bölgeden uzaklaşmaları yolunda uyarıldıklarını söyledi.

Pentagon, hafta sonunda düzenlenen saldırının görüntülerinin de kamuoyu ile paylaşılacağını açıkladı.

ABD geçen hafta da benzer bir hava saldırısında yine IŞİD'e ait 116 petrol tankerini imha etmişti.

BBC Washington muhabiri Gary O'Donoghue, IŞİD'in kaçak petrol ticaretinden yılda yaklaşık 500 milyon dolar gelir elde ettiğinin sanıldığını aktardı.

Fransa saldırılarını yoğunlaştırdı

Öte yandan, Fransa da IŞİD'i ilk kez savaş gemisi Doğu Akdeniz'e gönderdiği Charles de Gaulle'den kalkan uçaklarıyla vurdu.

Telif hakkı AP

Fransız ordusu hem Irak hem de Suriye'deki IŞİD hedeflerinin vurulduğunu açıkladı.

Vurulan kentler arasında, IŞİD'in Suriye'deki kalesi Rakka kenti de var.

Charles de Gaulle'ün Doğu Akdeniz'de konuşlandırılması, IŞİD'e yönelik hava saldırılarında kullanılan Fransız uçaklarının sayısının üç kat artması anlamına geliyor.

Fransa, 13 Kasım'da 130 kişinin öldüğü ve IŞİD'in üstlendiği Paris saldırıları öncesi örgütün Suriye'deki mevzilerini, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki üslerden kalkan uçakları ile vuruyordu.

Telif hakkı Reuters

Fransız polisinin ise dün akşam Paris'in güneyindeki banliyölerden 'deki bir çöp kutusunda, Paris saldırılarında intihar eylemcilerinin giydiği yeleğe benzeyen bir obje buldukları bildirilmişti.

Saldırılara katıldığı sanılan ve hala aranan zanlılardan Salah Abdeslam'ın, saldırıların düzenlendiği akşam Montrouge'ye gittiği belirtiliyor.

İlgili haberler