Almanya Suriye'ye Tornado jetleri gönderiyor

Telif hakkı Getty

Almanya'nın, Fransız hava kuvvetlerinin Suriye'de IŞİD'e karşı yürüttüğü operasyonlara destek olmak üzere Tornado keşif uçaklarını bölgeye sevkedeceği açıklandı.

Başbakan Angela Merkel'in partisi Hristiyan Demokratik Birliği'nden savunma uzmanı Henning Otte, "Almanya şimdiye kadar yaptığından daha etkin bir katkıda bulunacak. Yalnızca Kuzey Irak'taki eğitim çalışmalarımızı artırmakla kalmayacağız, IŞİD terörüne karşı savaşa, Tornado keşif jetleriyle katkıda bulunacağız."

Koalisyon kaynakları, Almanya'nın ayrıca operasyon çerçevesinde bir fırkateyn ve yakıt ikmal uçakları göndermeyi planladığını kaydetti.

Dün de Almanya Başbakanı Angela Merkel IŞİD'le mücadelede daha yoğun çaba harcayacaklarını bildirmişti.

"Almanya'nın hızlı düşünmesi ve tepki göstermesi gerekiyor"

Telif hakkı AFP GETTY IMAGES

Paris'i ziyaret eden Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın daha fazla kaynak katkısı talebinde bulunması ardından, "Almanya'nın hızlı düşünmesi ve tepki göstermesi gerektiğini" söyledi.

Fransa hükümeti, Paris saldırıları ardından AB üyesi ülkelerinin askeri destek sağlamalarını gerektiren bir maddeyi devreye sokmuştu.

Başbakan Angela Merkel, "Biz her türlü terörizmden daha güçlüyüz. Bununla birlikte eldeki tüm kuvvetlerle terörizme karşı savaşmak gerekir. IŞİD konuşarak ikna edilemez, askeri yollardan savaşmak gerekir." dedi.

Fransız parlamentosu Suriye'deki IŞİD mevzilerine yönelik hava saldırılarının Ocak ayından sonra da sürdürülmesine büyük bir destek vermişti.

Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, tüm AB ülkelerinin de, Suriye'deki veya diğer baölgelerdeki Fransız operasyonları için doğrudan ya da dolaylı destek sağlamayı kabul ettiğini belirtti.

Almanya daha önce, 1.500 Fransız askerinin bulunduğu Mali'de 650 asker konuşlandıracağını açıklamıştı. Almanya ayrıca Irak'ta IŞİD'le çarpışan Kürt kuvvetlerine de silah ve eğitim sağlıyor.

Almanya Başbakanı ve Fransa Cumhurbaşkanı görüşmelerinde Avrupa'nın sınırları konusuna da eğildi ve AB'nin dış sınırlarının daha iyi kontrol edilmesi gerektiği üzerinde fikir birliğine vardı.

Bununla birlikte Cumhurbaşkanı Hollande, çoğu IŞİD'den kaçan mültecilerin terör tehdidi olarak görülmemesinin de önem taşıdığını vurguladı.

Kimi aşırı uçlardaki siyasi gruplarsa Avrupa'ya yönelik mülteci akışını kendi ideolojileri için kullanıyorlar.

İlgili haberler