DERGİ - Avustralya ve Yeni Zelanda’da doğal yaşam

Telif hakkı NPL

BBC Earth, #EarthCapture etiketi ile farklı ülkelerden okurların gönderdiği fotoğraflara yer veriyor.

Telif hakkı NPL

Bu makalede, “Hangi ülke fotoğrafta daha iyi görünüyor?” konusunda yarışan Avustralya ile Yeni Zelanda’dan doğal yaşam fotoğrafları yer alıyor.

Telif hakkı Jouan Rius

Koala

Yumuşak tüyleriyle koalalar sevimlilik bakımından herkesin favorisi olmalı. Bu hayvanlar günün 18 saatini uyuyarak, geri kalan zamanlarını ise okaliptüs yapraklarını kemirerek geçiriyor.

Telif hakkı NPL

Yeni Zelanda deniz aslanı

Deniz aslanı türleri arasında en nadir rastlananı Yeni Zelanda’da ‘rapoka’ ya da ‘whakahao’ adlarıyla da bilinen ve avlanma sonucu nesli neredeyse tükenen tür. Bunlardan doğada sadece 10-15 bin kadar kaldığı sanılıyor.

Telif hakkı NPL

Tuzlu su timsahı

Avustralya’nın kuzeyinde yaşayan bu canlılar dünyanın en büyük sürüngenleri ve insanlar açısından da tehlikeli olarak görülüyor.

Telif hakkı NPL

Tuatara

Yeni Zelanda’nın tuataraları “yaşayan fosiller” olarak da adlandırılıyor. Bir zamanlar dinozorlarla birlikte yaşayan bu canlılar milyonlarca yıldır pek değişim göstermemiş.

Telif hakkı NPL

Platipus

Ornitorenk olarak da bilinen ve Avustralya’nın en ilginç canlılarından biri olan bu hayvan tam bir karışım ürünü gibi; ördek gagalı, kunduz kuyruklu, su samuru ayaklı, yumurtlayan bir memeli ve zehirli.

Telif hakkı NPL

Kakapo

Kakapo papağanı uçamaz. Geceleri ortalığa çıkan kakapolar ağaçlara tırmanır. Bugün yeryüzünde sadece 126 kakapo yaşıyor.

Telif hakkı NPL

Kookaburra

İsmini kahkahaya benzeyen kendisine özgü ötüşünden alan bu kuşlar küçük hayvanları avlayarak beslenir.

Telif hakkı NPL

Tui

Yeni Zelanda’nın güzel ötüşlü bu zeki kuşları insan konuşmasını da taklit edebiliyor.

Telif hakkı John Cancalosi

Tazmanya canavarı

Sadece Avustralya’nın güneyinde yer alan Tazmanya adasında yaşayan ve dünyanın en büyük etobur keselisi olan bu hayvan pis kokusu ve tiz çığlığıyla biliniyor.

Telif hakkı NPL

Dev weta böceği

Dünyanın en büyük böcekleri arasında olan bu böcekler 10 cm’ye kadar büyüyor. Çoğu insanın korktuğu bu böcekler tamamen zararsız.

Bu makalenin İngilizce aslını BBC Earth’te okuyabilirsiniz.

Dergideki diğer makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili haberler