Belçikalı aydınlardan 'Terör politikalarına karşı direniş' çağrısı

Telif hakkı GETTY

Belçikalı aydınlar, hükümetin Paris'teki terör saldırlarından sonra hayata geçirdiği 'terörle mücadele önlemlerine karşı direniş' çağrısı yaptı.

Bilim insanı ve sendikacılara göre, Belçika göz göre göre otoriter bir devlete dönüşüyor.

Ülkenin, güvenlik konseyi yönetimine bırakılmasının kabul edilemeyeceğini belirten aydınlar, bu önlemlerin ekonomiye de yük getirdiği görüşünde.

Belçika'daki VRT kanalının hesaplamasına göre bu yük günlük toplam 52 bin euro.

Paris'teki saldırılara karışanların bir çoğunun Brüksel'deki Molenbeek semti ile bağlantısı ortaya çıkmıştı.

Bunun üzerine hükümet, radikalleşmenin önlenmesi ve terörizmle mücadele amacıyla bir dizi karar aldı.

Bu önlemler arasında nefret suçu işleyenlerin sınır dışı edilmesi, Suriye'den dönen cihatçıların cezaevine konulması, internet faaliyetlerinin daha sıkı takibi gibi maddeler yer aldı.

Hükümet, "Cihatçıların başkenti" olarak adlandırılan Molenbeek semtindeki tüm evlerin tek tek aranmasını gündeme getirdi.

Telif hakkı Reuters

Geçen hafta sonu da 'terör tehdit düzeyi' en üst seviyeye çıkarıldı. Brüksel ve Vilvoort kentlerinde yaşam neredeyse tamamen durdu.

Bütün bu gelişmelere tepki gösteren Belçikalı bilim insanı ve sendikacılardan oluşan grup, "Korkudan direnişe" başlıklı bir bildiri yayımladı.

Bildiride "Gözlerimizin önünde doğan otoriter devlet yapısına hayır diyoruz" denilerek, hükümetin terör politikalarına karşı "direniş çağrısı" yapıldı.

Ekonomik yük

Bildiride, "uzun süre korku içinde yaşamaya" karşı çıkıldı. Ülke yönetiminin güvenlik kurulu ve terörle mücadele birimlerine bırakılmasının kabul edilemeyeceği vurgulandı.

Bilim insanı ve sendikacılar, alınan terör önlemlerinin etkili olacağı konusunda da şüpheliler.

Bildiride, hükümetin terörle mücadele için ayırdığı kaynağı nereden bulduğu sorusuna da yer verildi.

Telif hakkı EPA

Aydınlar, bu hafta sonu Belçika'nın çeşitli kentlerinde yapılacak protesto gösterilerine destek vereceklerini açıkladılar.

Onbinlerce Belçikalı, İklim Zirvesi'ne yönelik protesto gösterilerine katılmak için Paris'e gitmeye hazırlanıyordu. Ancak hükümet, terör tehdidi gerekçesiyle bunu yasakladı.

Bunun üzerine Oostende kentinde bir protesto planlandı. Hükümet buna da aynı gerekçeyle izin vermedi.

O nedenle ülkenin bir çok kentinde küçük gösteriler düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Belçika'da Flaman dilinde yayın yapan VRT kanalının hesaplamasına göre ise bu önlemlerin ekonomiye getirdiği günlük yük 30 milyon euro. Brüksel'deki kafe, restoran ve eğlence yerlerinin günlük kaybı ise, 22 milyon euro.

Terör önlemleri yüzünden Belçika ekonomisine günlük ortalama 52 milyon euro yük biniyor.

İlgili haberler