Diyarbakır Baro Başkanı Elçi için cenaze töreni yapıldı

Telif hakkı hurriyet
Image caption Elçi'nin tabutu hasatane çıkışı, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu tarafından taşındı.

Diyarbakır'da dün yaşanan çatışmada öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin cenazesi, İnsan Hakları Anıtı önündeki törenin ardından defnedildi.

Meslektaşları Elçi'nin cenazesini sabah saatlerinde Diyarbakır Selahattin Eyyübi Üniversitesi'nden aldı. Diyarbakır Barosu'nun ambleminin bulunduğu bir örtüye sarılı olan Elçi'nin tabutu töreninin yapılacağı Koşuyolu Parkı'na götürüldü.

Avukatlar yürüyüşte Elçi'nin fotoğraflarını ve üzerinde Türkçe ve Kürtçe olarak "Seni unutmayacağız" yazan pankartlar taşıdı.

80 ilin baro başkanlarının cübbeleriyle katıldığı törende CHP ve HDP'den milletvekilleri de bulundu.

Telif hakkı Hatice Kamer

Bu arada, cenaze töreninin düzenleneceği alanlarda ve bu alanlara çıkan yollarda alınan geniş güvenlik önlemleri alındı.

Elçi'nin cenazesi törenin ardından Diyarbakır Yeniköy Mezarlığı'na defnedildi. Doğan Haber Ajansı törene yaklaşık 50 bin kişinin katıldığını bildirdi.

Tahir Elçi, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde, daha önceki çatışmada zarar gören 4 ayaklı minare önünde bir grup avukat ile birlikte TSİ 11 civarında açıklama yaptığı sırada vurulmuştu.

Yaşanan çatışma sonucu polis memuru Ahmet Çiftaslan olay yerinde, polis memuru Cengiz Erdur ise kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

"Elçi'nin yanındaki polisimizi şehit eden tabanca"

Bu arada, Başbakan Ahmet Davutoğlu Elçi'nin cansız bedeninin yanında bulunan tabancanın polislerin vurulmasında kullanılan silah olduğunu söyledi.

Brüksel'e hareketinden önce konuşan Davutoğlu "Bu tabancanın ilk polisimizi şehit eden teröristin elinde bulunan tabanca olduğu tespit edilmiştir.. Ve şehidimizin mübarek bedeninden çıkan merminin bu tabancadan çıktığı tespit edilmiştir" dedi.

Davutoğlu ayrıca olayın sorumlusunun PKK olduğunu söyledi.

Başbakan Davutoğlu "Diyarbakır'ın o tarihi Sur bölgesinde hendekler kazılmamış, terör faaliyetleri yapılmamış olsaydı şu anda bu canlarımız kaybolmadığı gibi o güzelim Diyarbakır'da herkes huzur içinde yaşıyor olacaktı. Bütün bu olayların sorumlusu terör olaylarını tekrar başlatan bölücü terör örgütüdür ve ona karşı mücadelemiz de kararlı bir şekilde sürecek" diye konuştu.

Telif hakkı Hatice Kamer

Demirtaş: Cinayetin tam olarak aydınlatılacağından şüpheliyiz

Elçi için Diyarbakır Koşuyolu Parkı'ndaki İnsan Hakları Anıtı önünde düzenlenen törende, Elçi'nin eşi, abisi ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da konuşma yaptı.

Cinayetin tam olarak aydınlatılacağından şüphe duyduklarını belirten Demirtaş, "Bu devlet hiçbir zaman hepimizin devleti olmadı. Devleti ele geçiren herkes kendi malı mülkü gibi kullandı. Tahir'i öldüren şey devlet değil devletsizliktir" dedi.

Telif hakkı Hatice Kamer

'Ankara'da bu acıyı yüreğinde hissetmeyen bir anlayış var' diyen Demirtaş "Buna nasıl bizim devletimiz, yönetimizi diyebiliriz. Acıda bile ortaklaşamayan bir toplumu nasıl bir arada tutabiliriz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün, Tahir Elçi'nin öldürülmesiyle ilgili "Bir üzüntümü ifade etmek istiyorum. Az önce Diyarbakır'da yaşanan bir çatışmada Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldüğünü, bir polisimizin de şehit olduğunu öğrendim. Sayın Elçi'ye ve şehit polisimize Allah'tan rahmet diliyorum. Bu olay Türkiye'nin terörle mücadeledeki kararlığının ne kadar doğru olduğunu göstermiştir" demişti.

TIKLAYIN: TAHİR ELÇİ KİMDİR?

Otopsi raporu: Uzak mesafeden atış

Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu CNN Türk televizyon kanalında, "Çatışmaların Tahir Elçi öldürüldükten sonra çıktığına dair bilgi aldık" diye konuştu.

Telif hakkı Hatice Kamer
Image caption Diyarbakır'da Devlet Hastanesi morgunun önünde büyük bir kalabalık toplandı.

DHA, Tahir Elçi'nin öldürüldüğü saldırının gerçekleştirildiği alanda inceleme yapan heyete ateş açıldığını ve iki polisin yaralandığını bildirdi.

Tahir Elçi'nin otopsi raporunda, "Ateşli silah mermi çekirdeği giriş yarasının incelenmesine göre atış mesafesinin uzak atış mesafesinden yapılmış olduğu" ifadesi yer aldı. Raporda şöyle dendi: "3 santimetre mesafede etrafında vurma halkası izlenen 1,5x0,5 santimetrelik ateşli silah mermi çekirdeği giriş deliği saptandı. Çevresinde barut kakmaları, is sıvaştığı izlenmedi. Sol kaş üzerinde medial tarafa 2x1 santimetre yırtık tarzında ateşli silah mermi çekirdeği çıkış deliği saptandı. Cesette bunun haricinde herhangi bir ateşsiz silah yaralanmasına veya darp belirtisine rastlanmadı."

'Silah, çatışma, operasyon istemiyoruz'

Tahir Elçi, çatışma çıkmadan önce yaptığı basın açıklamasında "Silah, çatışma, operasyon istemiyoruz" mesajı vermişti.

Elçi'nin öldürülmeden önceki açıklaması şöyleydi: "Biz Diyarbakırlılar olarak Diyarbakır barosu olarak tarihi değer ve eserlerimize insanlığın bin yıllık emeğine birikimine bu kadim şehre sahip çıkalım. Biz buradan çağrı yapmak istiyoruz. Biz bu tarihi bölgede bir çok medeniyete beşiklik etmiş ev sahipliği yapmış bu kadim bölgede insanlığın bu ortak mekanında silah, çatışma, operasyon istemiyoruz. Savaşlar, çatışmalar, silahlar, operasyonlar bu alandan uzak olsun diyoruz."

Olayla ilgili İçişleri Bakanı ve Adalet Bakanı'ndan da açıklama geldi.

Telif hakkı Reuters

İçişleri Bakanı Efkan Ala olayla ilgili, "Diyarbakır Barosu'nun basın açıklaması sırasında bir araç içinden silahlı saldırıda bulunuldu. Saldırıda bir polis hayatını kaybetti, biri ağır iki polis yaralandı. Olay mahallinde teröristlerle güvenlik görevlileri arasında çatışma çıktı. Çatışma sırasında olay yerinde bulunan Tahir Elçi maalesef hayatını kaybetmiş, bir basın mensubumuz yaralanmıştır" diye konuştu.

Ala, "Olayın tüm yönleriyle incelenmesi için 4 müfettiş görevlendirildi. Olay tüm yönleriyle açıklığa kavuşturulacaktır. Saldırı milletimizin birliğine, bütünlüğüne yönelik yapılmıştır" ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Çatışma sırasında hayatını kaybeden Diyarbakır Baro Başkanı merhum Tahir Elçi'ye Allahtan rahmet diliyorum" dedi.

Tahir Elçi'nin cenazesinin Pazar günü TSİ 13.00'da Diyarbakır Yeniköy Mezarlığı'nda kaldırılacağı bildirildi.

Sokağa çıkma yasağı

Çatışmaların ardından Diyarbakır'ın Sul ilçesi kaymakamlığı, Sur'un yedi mahallesinde Cumartesi günü TSİ 13.00'dan itibaren geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Açıklamada sokağa çıkma yasağının gerekçesi için "bariyerlerin kaldırılması, hendeklerin kapatılması, bariyer ve hendekler içine tuzaklanmış patlayıcıların etkisiz hale getirilmesine yönelik olarak halkın can ve mal güvenliğini sağlamak" ifadesi kullanıldı.

Telif hakkı DHA AP

HDP, "Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin, basın açıklaması yaptığı sırada bir suikast yoluyla katledilmesini şiddetle kınıyoruz ve lanetliyoruz" açıklaması yaptı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da "Çatışma istemiyoruz' diye haykırmanın karşılığı ölüm olmamalıydı. Tahir Elçi'yi ve polisimizi katleden güçler hesap vermelidir" dedi.

İstanbul'da müdahale

İstanbul'da Galatasaray Meydanı'nda Tahir Elçi'nin öldürülmesini protesto etmek ve basın açıklaması yapmak isteyen, aralarında avukatların ve siyasi partilerin de bulunduğu gruba, polis tazyikli su ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

İstiklal Caddesinde bulunan eski İstanbul Barosu önünde toplanan yaklaşık 500 kişilik grup "Hepimiz Elçiyiz hepimiz Tahiriz", " Hepimiz Elçiyiz öldürmekle bitmeyiz" sloganları attı.

Tahir Elçi, CNN Türk televizyon kanalında sarf ettiği "PKK terör örgütü değildir" sözleri nedeniyle 'terör örgütü propagandası yapmak' suçlamasıyla gözaltına alınmış daha sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Elçi, 'Tarafsız Bölge' programında "Bazı eylemleri terör niteliğinde olsa bile PKK, silahlı siyasal bir harekettir. Siyasal talepleri olan, çok ciddi bir desteği olan bir siyasal harekettir" demişti.

Tahir Elçi hakkında açılan soruşturmada, 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapsi isteniyordu.

İlgili haberler