İngiltere'de İşçi Partili vekiller Suriye oylamasında serbest

Telif hakkı EPA

İngiltere'de, ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin yeni lideri Jeremy Corbyn, ülkenin IŞİD'e Suriye'de düzenlenen hava saldırılarına katılması ile ilgili Parlamento'da yapılacak oylamada milletvekillerini serbest bıraktı.

BBC'nin edindiği bilgilere göre Jeremy Corbyn partisinin hava saldırılarına katılma kararına karşı olduğunu söyleyecek ancak parti grubu bir karar almayacak.

Aralarında Ekonomi Sözcüsü John McDonnell'ın da bulunduğu partinin bazı üst düzey yetkilileri Corbyn'den, milletvekillerini Avam Kamarası'nda yapılacak oylamada serbest bırakmasını istiyordu.

İngiltere'nin önde gelen sendiklarından Unite'ın başkanı Len McCluskey ise hava saldırılarını destekleyen İşçi Partisi milletvekillerini, 'konuyu Corbyn'e karşı darbe başlatmak için kullanmakla' suçlamıştı.

Corbyn ise bugün gölge kabinesini toplayarak konuyu ele aldı.

Gölge kabinedekilerin çoğunun ve İşçi Partisi'nin 232 milletvekilinden 60 kadarının hava saldırılarına destek verebileceği bildiriliyor.

Toplantı öncesi İşçi Partisi'nden yapılan açıklamada, parti üyelerinin yüzde 75'inin Corbyn'le aynı fikirde olduğu belirtildi.

Eğer İşçi Partisi grup olarak 'Hayır' oyu kullanma kararı alsaydı, hükümetin de konuyu Parlamentoya taşımaktan vazgeçebilirdi.

Başbakan partisine güvenmiyor

İngiltere'de Başbakan David Cameron'ın lideri olduğu Muhafazakar Parti, Avam Kamarası'nda çoğunluğa sahip.

Telif hakkı Reuters

Ancak bazı Muhazafakar Parti milletvekilleri de, İngiltere'nin Suriye'de hava saldırılarına katılmasına karşı çıkıyor.

Parlamentoda üçüncü büyük grup olan İskoçya Ulusal Partisi de aynı görüşte olduğundan, İşçi Partisi'nin tavrı kritik önem taşıyor.

Başbakan Cameron sadece Parlamentoda yeterli desteğe sahip olduğunu gördüğünde oylama isteyeceğini, zira oylamayı kaybetmenin IŞİD için bir propaganda zaferi olacağını söyledi.

İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon da BBC'ye yaptığı açıklamada, bazı İşçi Partisi milletvekillerini bizzat arayarak destek istediğini ancak hala yeterli desteğe sahip olmadıklarını belirtti.

Telif hakkı

İngiltere halen IŞİD'i vuran hava saldırılarına sadece Irak'ta katılıyor.

Avam Kamarası'nda 2013 yılı Eylül ayında yapılan oylamada, o dönem iktidarın büyük ortağı olan Muhafazakar Parti'nin bazı milletvekilleri ana muhalefetteki İşçi Partisi ile birlikte hareket etmiş ve parlamentodan Suriye rejimine yönelik hedeflere hava saldırıları düzenleme izni çıkmamıştı.

İlgili haberler