İngiltere'de İşçi Partisi'nde Suriye krizi

Telif hakkı EPA

İngiltere'de, hükümetin IŞİD'e Suriye'de düzenlenen hava saldırılarına katılmak üzere Parlamento'dan onay almak için hazırlıklara başlaması, ana muhalefetteki İşçi Partisi'nde krize neden oldu.

İşçi Partisi'nin yeni lideri Jeremy Corbyn, ülkenin Suriye'de hava saldırılarına katılmasına karşı olduğunu açıkça ortaya koydu.

Ancak aralarında Corbyn'nin bazı kurmaylarının da bulunduğu önemli bir grubun oylamada 'Evet' demekten yana olduğu biliniyor.

Şimdi Corbyn'in Avam Kamarası'ndaki oylamada milletvekillerini serbest bırakıp bırakmama konusunda bir karar alması bekleniyor.

Eğer İşçi Partisi grup olarak 'Hayır' oyu kullanma kararı alırsa, hükümetin de konuyu Parlamentoya taşımaktan vazgeçebileceği belirtiliyor.

Başbakan David Cameron, bu konuda meclisten güçlü bir ses çıkmasını istediğini ortaya koymuştu.

Corbyn: Kararı ben veririm

Jeremy Corbyn dün BBC'ye yaptığı açıklamada milletvekillerini oylamada serbest bırakıp bırakmama kararını kendisinin vereceğini söyledi.

Corbyn konuyu bugün gölge kabinesiyle ele alıyor.

Aralarında Ekonomi Sözcüsü John McDonnell'ın da bulunduğu partinin bazı üst düzey yetkilileri Corbyn'den, milletvekillerini Avam Kamarası'nda yapılacak oylamada serbest bırakmasını istiyor.

Jeremy Corbyn'nin İşçi Partisi milletvekillerini serbest bırakması halinde, gölge kabinesinin yarısının ve partinin 232 milletvekilinden 60 kadarının hava saldırılarına destek verebileceği belirtiliyor.

İngiltere'nin önde gelen sendiklarından Unite'ın başkanı Len McCluskey ise hava saldırılarını destekleyen İşçi Partisi milletvekillerini, 'konuyu Corbyn'e karşı darbe başlatmak için kullanmakla' suçladı.

Başbakan partisine güvenmiyor

İngiltere'de Başbakan David Cameron'ın lideri olduğu Muhafazakar Parti, Avam Kamarası'nda çoğunluğa sahip.

Telif hakkı Reuters

Ancak bazı Muhazafakar Parti milletvekilleri de, İngiltere'nin Suriye'de hava saldırılarına katılmasına karşı çıkıyor.

Parlamentoda üçüncü büyük grup olan İskoçya Ulusal Partisi de aynı görüşte olduğundan, İşçi Partisi'nin tavrı kritik önem taşıyor.

Başbakan Cameron sadece Parlamentoda yeterli desteğe sahip olduğunu gördüğünde oylama isteyeceğini, zira oylamayı kaybetmenin IŞİD için bir propaganda zaferi olacağını söyledi.

İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon da BBC'ye yaptığı açıklamada, bazı İşçi Partisi milletvekillerini bizzat arayarak destek istediğini ancak hala yeterli desteğe sahip olmadıklarını belirtti.

Telif hakkı

İngiltere halen IŞİD'i vuran hava saldırılarına sadece Irak'ta katılıyor.

Avam Kamarası'nda 2013 yılı Eylül ayında yapılan oylamada, o dönem iktidarın büyük ortağı olan Muhafazakar Parti'nin bazı milletvekilleri ana muhalefetteki İşçi Partisi ile birlikte hareket etmiş ve parlamentodan Suriye rejimine yönelik hedeflere hava saldırıları düzenleme izni çıkmamıştı.

İlgili haberler