Putin ve Erdoğan Paris'te görüşmeyecek

Telif hakkı AFP

Kremlin, BM İklim Zirvesi için Paris’e giden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, aynı nedenle bu kentte bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeyeceğini açıkladı.

Paris'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, "Erdoğan ile görüşme yapılması planlanmıyor. Böyle bir görüşme söz konusu değil. Görüşme olmayacak. (Putin’in) takviminde (Erdoğan ile) herhangi bir temas yer almıyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün Balıkesir'de yaptığı konuşmada, Rusya'ya, 'ikili sorunları konuşup çözüme kavuşturma' çağrısı yapmıştı.

Erdoğan, "Konuyu tüm ilişkilerimizin zarar göreceği bir boyuta vardırıp, kimseyi de sevindirmeyelim. Pazartesi günü Paris’te yapılacak BM İklim Değişikliği Zirvesi, ilişkilerimizin tamiri için bana göre bir fırsat olabilir. Bunu fırsata dönüştürmek suretiyle orada bu görüşmeleri yapma imkanımız da olabilir" diye konuşmuştu.

Davutoğlu: Hiçbir ülke özür beklemesin

Öte yandan, Başbakan Ahmet Davutoğlu da Brüksel'de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü.

Telif hakkı EPA

Ahmet Davutoğlu görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında, geçen hafta Türk hava sahasını ihlal ettiği gerekçesi ile düşürülen Rus uçağı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu, 24 Kasım'da olanların sorumluluğunun Türkiye'de olmadığını ancak her seviyede görüşmeye açık olduklarını söyledi ve ekledi:

"Hiçbir ülke, sorumluluğunu yerine getirdiği için özür dilemez. Ordumuz sorumluluğunu yerine getirdi. Hiçbir ülke, işimizi yaptığımız için özür beklememeli."

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise Türkiye'nin kendi sınırlarını ve hava sahasını koruma hakkı olduğunu, Rusya ile temas kurma çabalarını da desteklediklerini belirtti.

İlgili haberler