İstanbul'da patlamada 'bomba' şüphesi

Telif hakkı DHA

İstanbul'da Avrupa yakasında meydana gelen şiddetli bir patlamanın ardından yaralananlar olduğu belirtiliyor.

Reuters haber ajansının haberine göre, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner, patlamaya bariyerlerin önüne bırakılan bir bombanın neden olduğunu açıkladı.

Telif hakkı ONUR DUGENCI

Bayrampaşa Belediye Başkanı Aydıner yaralı sayısını beş olarak verirken, İstanbul Valisi Vasip Şahin bir kişinin hafif yaralandığını söyledi.

Doğan Haber Ajansı, güvenlik kaynaklarına atfen, patlamaya neden olan bombanın el yapımı ve parça tesirli olduğunu söylüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, "İstanbul Bayrampaşa metro istasyonunda patlamaya benzer ses nedeniyle seferler durduruldu, sesin nedeni henüz bilinmiyor" dendi.

Telif hakkı ONUR DUGENCI

Patlamadan kısa süre sonra olay yerinden geçen taksi şoförü Ali Kalaycıoğlu, Aksaray yönünden Bayrampaşa çıkışından 200 metre mesafedeki 'üst geçit civarında' çok sayıda polis ve ambulans gördüğünü belirtti.

Kalaycıoğlu ''Ben patlamayı bir gök gürültüsü şiddetinde duydum. Metronun camlarının kırılmış olduğunu gördüm'' dedi.

Görgü tanığı: Çok büyük patlama sesi duyduk, ama alev görmedik

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan görgü tanığı, öğrenci Onur Düğenci ise Bayrampaşa Metrosu yakınlarında olduğu sırada çok büyük bir patlama sesi duyduklarını belirtti.

Düğenci sözlerine şöyle devam etti:

"Ateş çıkmadı, biz görmedik. Çevredeki bazı araçların camları kırıldı. Metronun camları sağlam görünüyor. Bayrampaşa – Tem bağlantı yolu olan üst geçitte mini van – kamyonet tarzı bir araç duruyor. İçinde kimse yok.

"Burada yolu kesen polis bize yaralılar olduğunu, patlamanın trafodan kaynaklandığını söyledi. Biz bulunduğumuz yerden trafo göremiyoruz. Üstümüzde helikopter dolaşıyor. İnsanlar sakin.

"Metroda Aksaray yönüne giden seferler durdu, yolcuları boşaltıldı bekliyor. Bağcılar yönüne giden metro ise hala çalışıyor."

Telif hakkı ONUR DUGENCI
Image caption Görgü tanığı Onur Düğenci, çok büyük patlama sesi duyduklarını, ama alev görmediklerini söylüyor