Erdoğan'dan Rusya'ya: Alsan ne olur, almasan ne olur?

Telif hakkı AP

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye sınırında Rus savaş uçağının düşürülmesinden sonra Türk ürünlerine yaptırım kararı alan Rusya'ya "Alsan ne olur, almasan ne olur" dedi.

Erdoğan, Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak Türk Akımı projesinin de, Rus yetkililerin açıkladığı gibi Rusya tarafından durdurulmadığını aksine taleplerinin karşılanmaması nedeniyle Türkiye tarafından rafa kaldırıldığını söyledi.

Erdoğan, Türkiye İnovasyon Haftası kapanış etkinliğinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

'Türk Akımı'nı biz rafa kaldırdık'

"Rusya ile aramızdaki sorunların doğalgaz, Akkuyu Nükleer Enerji Santralı gibi projelere yansıyacağına dair henüz bir işaret yok. Kamuoyunda Türk Akımı Projesi'nin Rusya tarafından durdurulduğu yönünde haberler çıkıyor. Bir defa bu yalan yanlış haberlere inanmayın. Tam aksine Türk Akımı, taleplerimizin karşılanmaması sebebiyle bir süredir tarafımızdan rafa kaldırılmış bir projedir."

"Biz Rusya'nın krizi tırmandırma üslubunu ve yöntemlerini asla tasvip etmiyoruz. Şu anda biz onların diliyle de konuşmuyoruz. Biz, diplomatik dille konuşuyoruz. Bu konuda sabırlıyız. Biz milliyiz, biz yerliyiz ve bu ülke bu konuda ne zaman, nasıl, neyi konuşacağını da çok iyi bilir."

"Şimdi burada kalkıp da gıda noktasında her taraf Rusya'ya yaptırım uygularken, Türkiye olarak biz yaptırım uygulamadık."

"Biz yine bütün gıda ürünlerini, vesairelerini gönderdik. 'Niye gönderiyorsunuz' dediklerinde de dedik ki; 'bizim stratejik ortağımızdır, onun için gönderiyoruz.' Şimdi bakıyorsunuz ki tekstilde filan vesaire oralarda da 'biz Türk malı tekstil ürünlerini almıyoruz.' Şimdi bunların hepsi duygusal şeylerdir. Türkiye sizin bu, velev ki 1 milyar dolarlık ithalatınız olsun, bunlarla yıkılacak bir ülke değildir. Alsan ne olur almasan ne olur? Başka kapılar, başka kaynaklar çıkar. Şu anda onlar da çıkıyor zaten."

İlgili haberler