'IŞİD Tayland'daki Rusları hedef alacak'

Telif hakkı Reuters
Image caption Tayland polis sözcüsü Songpol Wattanachai, Suriyelilerin ülkede olup olmadığını henüz tespit edemediklerini söyledi.

IŞİD üyesi 10 Suriyelinin, Tayland'daki Ruslara yönelik saldırılar düzenlemek için Ekim ayında ülkeye giriş yaptıkları öne sürüldü.

Tayland polisinden sızan kurum içi bir genelgede, Rus istihbaratının IŞİD militanlarının ülkeye girişi ile ilgili uyarıda bulunduğu ve güvenlik önlemlerinin artırılmasını istediği belirtildi.

Üst düzey bir yetkilinin 'acil' ibaresiyle diğer polis birimlerine gönderdiği genelge 27 Kasım tarihli.

Genelgede, Rusya istihbarat servisinin Suriyelilerin 15-31 Ekim tarihleri arasında Rusları hedef almak üzere Tayland'a girdikleri uyarısında bulunduğu bildiriliyor. Suriyelilerin ayrı seyahat ettikleri belirtilerek, "Dördü Pattaya'ya, ikisi Phuket'e, ikisi de başkent Bangkok'a gitti. Diğerlerinin nereye gittiği bilinmiyor" deniyor.

'Olağandışı bir durum yok'

Taylandlı polis yetkilileri ise IŞİD militanı olduğu söylenen Suriyelilerin ülkede olduğunu doğrulayamadıklarını kaydederek sukünet çağrısında bulundular.

Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı General Thawip Netniyom, "Olağandışı bir harekete rastlamadık. Endişeye gerek yok" dedi.

Tayland Göçmen Bürosu yetkililerinden Nathathorn Prausoontorn da İngiliz Reuters ajansına Ekim ayında Tayland'a giriş yapan 231 Suriyeliden sadece 21'nin ülkede kaldığını, onlar arasında da 'aykırı bir duruma' rastlanmadığını söyledi.

2013'te 1,5 milyondan fazla Rus turist Tayland'da tatil yapmıştı.

Bu yıl Ağustos ayında ise Bangkok'ta turistlerin gittiği bir tapınakta düzenlenen bombalı saldırıda 20 kişi öldü.

Olayla ilgili olarak Uygur Türkü iki kişi tutuklandı. Ancak yetkililer bu kişilerin İslamcı militanlarla değil, insan kaçakçılarıyla bağlantıları olduğunu bildirdi.

Bombalı saldırı ile ilgili olarak haklarında tutuklama emri çıkarılan diğer 15 kişi ise hala yakalanamadı.

İlgili haberler