Suriyeli muhalifler ilk kez 'Esad'la barışı' tartışıyor

Suriyeli muhalif gruplar yarın Suudi Arabistan hükümetince organize edilecek bir konferansta bir araya gelecek. Medya mensuplarının alınmayacağı konferansın kaç gün süreceği bilinmiyor.

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da yapılacak olan konferansta, dört buçuk yıldır ilk kez, Devlet Başkanı Beşar Esad'la barış müzakereleri yapılması halinde, nasıl bir strateji izlenmesi gerektiği tartışılacak.

Riyad'daki konferansa, Türkiye ve ABD tarafından da desteklenen Özgür Suriye Ordusu ile Suudi Arabistan'ın da destek verdiği İslam Ordusu ve Ahrar'uş Şam gibi güçlü bazı İslamcı gruplar da davet edildi.

İslam Ordusu komutanı Zahran Alluş'unsa, güçlerinin, başkent Şam'dan ayrılmasını sağlayacak bir bölgenin kontrolünü kaybetmesi nedeniyle Suudi Arabistan'a gidemeyeceği bildiriliyor.

Ahrar'uş Şam yetkililerinin Riyad'a gidip gitmeyecekleri de belirsiz.

IŞİD ve El Kaide'nin Suriye'deki kolu olan Nusra Cephesi dışlanırken, Suriyeli Kürtlere davet gönderilmedi.

Telif hakkı AFP

Kürtler, Suriye'deki gelişmelerle ilgili olarak kendi konferanslarını düzenliyor.

TIKLAYIN - 'KOALİSYON GÜÇLERİNİN SALDIRILARINDA SİVİLLER ÖLDÜ'

Suriyeli muhalifler arasındaki görüş ayrılıkları, geçmişte Esad rejimine karşı etkin mücadele verilmesini engellemiş, Türkiye merkezli siyasi muhalefet ile cephedeki askeri güçler arasında sık sık iletişim kopukluğu yaşanmıştı.

'Hedef, ortak bir delegasyon oluşturmak'

Lübnan'daki BBC muhabiri Jim Muir, konferansın temel hedefinin, ilerde Viyana görüşmelerinde Suriye rejimi ile birlikte aynı masaya oturacak ortak bir delegasyon oluşturulması olduğunu aktardı.

Telif hakkı AFP

Jim Muir'e göre 1 Ocak'a kadar delegasyonun oluşturulması hedeflense de bu hiç de kolay bir hedef değil.

Muhabirimiz, muhaliflerin ve onları destekleyen ülkelerin Beşar Esad ve yakın çevresinin Suriye'de bir geçiş sürecinin parçası olmamasında ısrar ettiğini ancak ilk aşamada bunun gerçekleşmeyeceğinin açık olduğunu belirtiyor.

Jim Muir'e göre muhalifler bu aşamada, isteklerinin en azından geçiş sürecinin "bir aşamasında" yerine getirileceği konusunda teminat almaya çalışacak.

İlgili haberler