Putin: Rusya'yı tehdit eden hedefleri derhal yok edin

Telif hakkı AP

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Rus ordusuna, ülkesinin Suriye'deki askeri gücünü tehdit eden tüm unsurlara "aşırı sert" yanıt verilmesi yönünde emir verdi.

Üst düzey savunma yetkilileriyle toplantı yapan Putin, Suriye'deki Rus birliklerini tehdit eden tüm hedeflerin "derhal yok edileceğini" söyledi.

Putin açıklamasında doğrudan Türkiye'yi ya da Suriye'deki Türkmenleri telaffuz etmedi.

Amerikan Associated Press haber ajansı ise Putin'in sözlerini "Türkiye'ye yönelik güçlü bir uyarı" olarak yorumladı.

Türkiye-Rusya ilişkileri, bir Rus savaş uçağının Türk hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle 24 Kasım'da Suriye sınırında düşürülmesinin ardından gerginleşmişti.

Rusya, Suriye'deki hava saldırılarına ise 30 Eylül'de başlamıştı.

Kremlin, ABD liderliğindeki koalisyonun, Rusya'nın IŞİD yerine Suriyeli ılımlı muhalifleri vurduğu yönündeki suçlamaları reddediyor.

Çavuşoğlu: Sabrımız sınırsız değil

Öte yandan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Rusya'nın, uçağının düşürülmesinden bu yana her fırsatı değerlendirmeye çalıştığını ancak Türkiye'nin de sabrının bir sınırı olduğunu söyledi.

NTV televizyonuna konuşan Çavuşoğlu, "Spesifik bir sorun var ve biz bunu her platformlarda Rusya'nın aleyhine kullanmaya çalışmıyoruz. Biz olgun çağdaş bir devlet gibi davranıyoruz. Ama bizim de sabrımız sınırsız değildir." dedi.

Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugüne kadar yaptıklarınıza karşılık vermiyorsak korkumuzdan ya da suçluluk psikolojisinden değil. İstemediğimiz bir olay oldu. Rusya haksız hava sahamızı ihlal etti. Ama ilişkilerimizi eski günlere döndürmek için sabırlı davranıyoruz. Ama bu süreçte Rusya Türkiye aleyhine her türlü şeyi değerlendirmek istiyor".

İlgili haberler