Türkiye'den Twitter'a para cezası

Telif hakkı AFP

Türkiye Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) "terör propagandası" diye nitelediği içeriği kaldırmadığı gerekçesiyle sosyal paylaşım sitesi Twitter'ı 150 bin lira para cezasına çarptırdı.

Bu Türkiye'de Twitter'a kesilen ilk para cezası oldu.

Cezanın, Twitter'ın "terörü övdüğü, emniyet güçlerini hedef gösterdiği, halkı kin, nefret ve şiddete yönlendirdiği" öne sürülen içerikleri tüm uyarılara rağmen çıkarmadığı gerekçesiyle verildiği de kaydedildi.

BTK/TİB'in 5651 Sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun"a dayanılarak verilen para cezası kararının şirket yetkililerine iletildiği bildiriliyor.

Kurumun, 27 Kasım 2015'te müeyyide kararını, şirketin Türkiye'deki yetkili avukatlık bürosuna ve San Francisco'daki genel merkezine ulaştırdığı ve ceza, süresi içinde ödenmezse tahsilatın Maliye Bakanlığı aracılığıyla gerçekleştirileceği de kaydedildi.

Beş kez kapatılmıştı

Türkiye daha önce, sakıncalı bulduğu içeriği kaldırmadığı gerekçesiyle Twitter'ı beş kez kullanıma kapatmış ve çeşitli kereler bant genişliği daraltma uygulamasına gitmişti.

2015 yılının ilk altı ayında Türkiye'den Twitter'a giden içerik kaldırma taleplerinin 2014 toplamını aştığı da açıklanmıştı.

Türkiye'deki Twitter kullanıcılarının sayısı 15 milyonu aşmış durumda.

İlgili haberler